Životní styl, 4. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Podle odborníků má většina z nás špatné držení těla, které je způsobeno tím, že se dostáváme do nepřirozených pozic, nebo ještě hůře – setrváváme v nich. Svaly a vazy okolo páteře a na zádech tuhnou a záda začnou časem bolet. Přitom naučit se správně stát a sedět, není nic složitého. Jen je třeba znát pár zásad a také cviků, které udrží svaly v rovnováze.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Důvodem špatného držení těla jsou nevhodné pohybové stereotypy, které jsou daní za náš „moderní“ způsob života. Spoustu času trávíme sezením u počítače, v autě, koukáním do telefonu. Výsledkem je třeba předsouvání hlavy, shrbená nebo většinu času zakulacená záda. Často dochází k nadměrnému zakulacení hrudní části páteře a lopatky i ramena se dostávají do nerovnováhy. Určité svalové skupiny se tak přetěžují, a jiné naopak oslabují. Bolest je pak výstražným signálem těla, které se nás snaží upozornit, že něco děláme špatně,“ vysvětluje odbornice a lektorka Hana Toufarová.

Jak správně stát

  • Hlavu držte vzhůru, dívejte se do výše svých očí – Představte si, že jste loutka, která má v hlavě drátek, za nějž ji někdo vodí. A dívejte se zpříma před sebe. Pokud se naučíte, jak správně držet hlavu, přestanete přetěžovat svaly na zadní části krku,“ radí Hana Toufarová.
  • Ramena a lopatky tlačte dolů směrem k pasu – základní poloha, při níž se aktivují mezilopatkové svaly a protahují prsní svaly.
  • Pánev a bedra v přirozené pozici – optimální poloha pánve a beder, které nesmí být příliš prohnuté, ani podsazené.
  • Chodidla rovně, špičky směrem dopředu – Když budeme držet chodidla ve vzdálenosti, jako je šířka pánve, dosáhneme rovnoměrného rozložení hmotnosti a nejmenší zátěže na kyčelní klouby,“ upozorňuje lektorka.

Cvik „Sit to Stand“

Tento cvik perfektně posílí mezilopatkové svaly i všechny svaly okolo páteře. Navíc si při něm důkladně protáhneme prsní svaly, zpevníme stehna a hýždě a zlepšíme si celkovou stabilitu těla.

Provedení:

  1. Sedněte si na židli. Zvolte takovou, abyste měli chodidla na zemi a v kolenou 90°. Nohy mějte na šířku kyčlí, špičky směřují dopředu. Seďte rovně, dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě.
  2. Pomalu si stoupněte. Dbejte na to, aby byly oba lokty stále vzadu (tak, že je nevidíte). Kolena jsou ve stejné šíři – nesmí jít od sebe ani k sobě.
  3. Posaďte se zpět na místo.

Pozor! Během cviku se soustřeďte, aby byly lokty stále vzadu, lopatky u sebe, ramena od uší a kolena ve stejné šíři. Pohyb nahoru i dolů mějte zcela pod kontrolou a dosedejte pomalu. Cvik opakujte 10x.

Zdroj: TZ Hana Toufarová, Fit Pain Free