Trendy, 23. 6. 2022

Foto: Shutterstock

Pobyt na slunci a s tím spojené opalování jsou součástí letních radovánek. Pokud je ale pokožka vystavena slunečním paprskům příliš dlouho bez náležité ochrany, může se snadno spálit. Jak co nejrychleji zklidnit a uzdravit zarudlou pokožku? Důležité je začít s ošetřením spálené kůže hned, jakmile to zjistíte. Přinášíme osvědčené rady, jak zmírnit nepohodlí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Hydratace, hydratace, hydratace

Spálenou pokožku ze sluníčka v první řadě chlaďte vodou, dopřejte si opakovaně chladivou koupel nebo sprchu, abyste zmírnili bolest. Jakmile vyjdete z vany nebo ze sprchy, jemně se osušte, ale tak abyste kůži dále nedráždili, můžete na ní nechat i trochu vody. Poté naneste hydratační krém, který vám pomůže zachytit vodu v pokožce. Pokud je pokožka pouze mírně zarudlá postačí aplikace hydratačního krému po opalování například s obsahem aloe vera, které pokožku zklidní a zmírní pocity suchosti a pnutí kůže.

„Vyšší účinnost má aplikace panthenolu na postižená místa. Ten pomáhá s ochlazením i zklidněním zarudlé pokožky a zmírňuje pocity pálení kůže. Jeho aplikace je vhodná především ve formě pěny nebo spreje. Doporučuji sledovat také složení těchto přípravků, které jsou často doplněny o další účinné složky pečující o pokožku, jako je například měsíček lékařský, olivový olej, rakytník nebo vitamín E, které navíc omezují vznik volných radikálů. Vhodná je také složka Hydrovance (Hydroxyethyl Urea), která hydratuje vysušenou pokožku,“ radí Dušan Sedláček ze společnosti vyrábějící zdravotnické potřeby.

Když to opravdu přeženete

Pokud se vám po nadměrném opalování tvoří na kůži puchýře, zaslouží si ošetření zvýšenou pozornost.

„Puchýřovitá pokožka znamená, že máte popálení druhého stupně. Puchýře byste rozhodně neměli vylupovat, strhávat nebo propichovat, protože pomáhají pokožce se ze spálení rychleji vyléčit a zároveň ji chrání před možnou infekcí. V případě takového popálení doporučuji aplikovat sprej určený na popáleniny. Vhodná je forma hydrogelu s obsahem kyseliny hyaluronové, ten vytváří na poranění ochranný elastický film, který urychluje proces obnovy kůže. Zároveň ochlazuje a zklidňuje popálené místo a udržuje optimálně vlhké prostředí, které napomáhá rychlejšímu hojení,“ doporučuje Dušan Sedláček.

Kůži nechte po popálení zcela vyléčit, než se znovu vystavíte slunečním paprskům. Za zvážení v případě těžšího spálení stojí také užívání léků, které snižují otoky, zarudnutí a celkové nepohodlí. Pokud jdete ven, noste oblečení z pevné neprůsvitné látky, které nepropustí sluneční paprsky ke kůži. Vhodnou látku poznáte tak, že ji podržíte proti jasnému světlu nebo slunci a nevidíte žádné světlo, které prochází skrz.

Důležité je také pít hodně tekutin, nejlépe vody. Spálená pokožka totiž vytahuje tekutinu z těla na jeho povrch. Dostatečným doplňování tekutiny navíc tak předejdete dehydrataci.

Velmi reálné riziko

I když se to může zdát jako dočasný stav, spálení sluncem jako důsledek přílišného vystavení pokožky slunečnímu ultrafialovému záření může způsobit dlouhodobé poškození kůže. Toto poškození zároveň zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Proto je důležité pokožku před sluncem vždy adekvátně chránit oděvem nebo krémem s dostatečně vysokým UV faktorem a v závislosti na typu pokožky volit délku pobytu na přímém slunci.

Zdroj: TZ Aveflor

Autor článku: Lenka Šmídová