Potřeba spánku je individuální, nicméně i tak lékaři sestavili obecnou tabulku podle věku. Tohle jsou jejich závěry, co se nároků na noční relax týče.
- Novorozenci (0 až 3 měsíce): 14 až 17 hodin (se zdřímnutím)
- Kojenci (4 až 11 měsíců): 12 až 15 hodin (se zdřímnutím)
- Batole (1 až 2 roky): 11 až 14 hodin (se zdřímnutím)
- Předškolní děti (3 až 5 let): 10 až 13 hodin (se zdřímnutím)
- Školní věk (6 až 13 let): 9 až 11 hodin
- Teenageři (14 až 18 let): 8 až 10 hodin
- Mladí dospělí (18 až 25 let): 7 až 9 hodin
- Dospělí (26 až 64 let): 7 až 9 hodin
- Starší dospělí (nad 65 let): 7 až 8 hodin
Málo, nebo naopak moc?
Nedostatek spánku způsobuje únavu, zvyšuje riziko chronických onemocnění a obezity, negativně ovlivňuje jak výkonnost, jak i duševní stav, přispívá k celkové úmrtnosti. Pokud si však myslíte, že delším nočním relaxem něco zlepšíte, opak je pravdou.
Nadměrný spánek je spojen se zdravotními problémy, jako je diabetes 2. typu. Dále se hovoří o srdečních chorobách, obezitě, depresi nebo bolestech hlavy. Pochopitelně, že se to však netýká výjimečných situací, jako třeba odpočinku v době nemoci. Zvýšenou potřebu spánku mají i některé těhotné ženy. Uvedeným skupinám lidí by se něco takového nemělo zazlívat. A vy víte, jak jste na tom?
Spánek přímo na míru
Experti se přiklánějí k tomu, že jelikož je někdy těžké odhalit přesný počet hodin, které tělo pro noční regeneraci potřebuje, je vhodné udělat si takový malý test. Doporučované rozmezí sedm a půl až osm a půl hodiny u dospělých je totiž trochu zavádějící.
Máte-li chuť zjistit, co vlastně vaše tělo potřebuje, sledujte své spánkové návyky – na dovolené. Je to čas, kdy neřešíte budík a můžete si spát, jak chcete. V prvních dnech bude vaše potřeba spánku vyšší, neboť tělo dohání případný deficit z předchozích dní. Po nějakém čase se ale spánkový vzorec ustálí. Zjistili jste, že se sami probouzíte po osmi hodinách spánku? To je délka, která vašemu organismu svědčí.
Zdroje: How Much Sleep Do I Need?; How Much Sleep Do We Really Need?