Životní styl, 14. 4. 2024

Foto: Shutterstock

Děti vaření milují. Pokud by mohly, rády by si v kuchyni i hrály. A proč vlastně ne? Vaření je kreativní, zábavné a stimuluje všechny smysly. Navíc je naše snaha, pokud se vše podaří, odměněna něčím lahodným k jídlu. V neposlední řadě pak může vaření dětem pomoci budovat zdravé stravovací návyky.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Především význam zdravého životního stylu by neměl být přehlížen. „V posledních dekádách dramaticky roste míra dětské obezity. To je způsobeno mimo jiné nadměrnou konzumací kalorií a potravin s nízkým obsahem živin a nedostatečným zastoupením ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a mléčných výrobků v jídelníčcích dětí,“ říká expertka na výživu Susan Bowerman.

Výhody vaření s dětmi

„Hotová jídla zakoupená mimo domácnost obsahují více kalorií, tuků a nasycených tuků a méně vápníku a vlákniny. Konzumace většího množství pokrmů připravených doma je naopak spojena s vyšším příjmem ovoce, zeleniny a mléčných produktů s nižším obsahem tuků
a kalorií,“ vysvětluje Bowerman.

Přizvěte tedy děti do kuchyně a udělejte ze zdravého stravování společnou tradici. Podívejte se na hlavní výhody domácího vaření s dětmi:

Vybudování kladného vztahu ke zdravé stravě

Pokud jsou rodiče v oblasti stravování dobrým vzorem, je pravděpodobnější, se podobné návyky rozvinou i u dětí. Společné vaření a stravování dětem pomáhá oblíbit si zdravou stravu.

Povzbuzení dětí ke zkoušení nových jídel

Děti rády jedí to, co samy vytvořily. Pokud jsou zapojeny do výběru ingrediencí a přípravy jídla, zvyšuje se šance, že ho budou chtít ochutnat. Odbourá se tak u nich strach z neznámého a do budoucna budou mít, co se jídla týče, vždy otevřenou mysl a chuť zkoušet nové věci.

Posílení sebevědomí

Děti prostřednictvím vaření získávají pocit hrdosti a nezávislosti. Každé dítě miluje, když může říct: „Tohle jsem zvládl sám!“. Pokud jídlo, byť jednoduché, svépomocí připraví a naservírují rodině, podpoří to jejich sebevědomí.

Rozvoj kreativity

Když si děti osvojí základní dovednosti a schopnost vařit podle receptů, měli bychom je podpořit v kreativitě. Můžete začít s nějakým jednoduchým receptem. Jakmile děti začnou přicházet s vlastními nápady, mohou si začít vést vlastní kuchařku.

Společné trávení času

Společné vaření může být zábavnou a odpočinkovou aktivitou pro děti i rodiče. Většinu dětí k němu totiž není třeba příliš přemlouvat. Užívejte si navzájem svou přítomnost a povídejte si o tom, jak dobré a zdravé vaše jídlo bude.

Rozvoj jemné motoriky

Činnosti jako míchání, válení těsta nebo, v případě starších dětí, krájení zeleniny jsou skvělým způsobem rozvoje motorické síly, kontroly a koordinace.

Zvyšování pozornosti a soustředění

Vaření vyžaduje schopnost řídit se recepty a dodržovat předepsané kroky, abychom úspěšně dosáhli kýženého výsledku. Díky tomu se děti učí smyslu pro detail. Zjistí, že pokud si chtějí na konci vychutnat vysněnou dobrotu, musí být pečlivé a plně se soustředit.

Zdroj: TZ Herbalife Nutrition / Susan Bowerman

Autor článku: Andrea Veselá