Charakteristickými příznaky artrózy jsou bolesti kloubů, začínající obtíže s pohybem, problémy při vstávání a celková ztuhlost kloubů. Vhodnou a cílenou rehabilitací však můžete bolestivost a další nepříjemné projevy artrózy snížit.
Raději dřív než později
Pokud se u vás objevily zdravotní potíže, zapomeňte na domácí diagnostiku či polykání léků na bolest. Nečekejte, že své klouby například s poškozenou chrupavkou rozchodíte či rozhýbáte. Důležité je artrózu podchytit v její počáteční fázi, kdy se projevuje například bolestivostí a ztuhlostí kloubů.
Raději zajděte na konzultaci ke svému lékaři, který po vyšetření určí intenzitu i rozsah kloubního onemocnění a odliší, zda se jedná o strukturální změny (artrózu) nebo o funkční problém kloubu. Při počátečním stupni artrózy a při změněné funkci kloubu je možné úspěšně snižovat bolest například pomocí speciálně vytvořených rehabilitačních metod. Po důkladném vyšetření zde lékaři stanoví každému pacientovi jeho individuální léčebný plán.
Artróza se vyléčit nedá, v počáteční fázi můžeme cílenou rehabilitací dosáhnout u pacientů zmírnění bolestí a zpomalení tohoto onemocnění. Pomoci nám mohou také přípravky obsahující látky jako například glukosamin sulfát, chondroitin sulfát nebo kyselinu hyaluronovou, které pomáhají posílit kloubní chrupavku, zvýšit její pružnost a také vázat v ní vodu, a zmírnit tak progresi onemocnění.
Rehabilitace umí pomoci
Při onemocnění velmi pomáhá vhodná rehabilitace. „Pacienti a fyzioterapeuti během rehabilitace využívají osmičkový pohyb. Tato rehabilitační metoda umožňuje velké množství pohybových variací a rehabilitace. Snižuje bolestivost postižených tkání. Dochází při ní ke zlepšení funkce kloubu tím, že například kloub centrujeme a stabilizujeme. Současně dochází k uvolnění tkání. To vše pomáhá lépe nastavit postižený kloub i celkové držení těla,“ říká MUDr. Michaela Tomanová.
Během rehabilitační péče je velmi důležitá i spolupráce pacienta. Pojem rehabilitace je často v povědomí veřejnosti zúžen do představy masáží, elektroléčby, manipulace páteře nebo lázeňské péče, kdy je člověk pouze pasivním příjemcem procedur. Bez spolupráce a interaktivního zapojení to ale nejde.
Zdroj: TZ MUDr. Michaela Tomanová