Bez koření by život nestál za nic. Dodává chuť jídlům, snižuje spotřebu soli a cukru ve stravě, dělá pokrmy dobrodružnější i stravitelnější. Občas je však těžké vyznat se ve všech „sáčcích“ a kořenkách, jež jsou k mání v každém obchodě. Jestli ani vy nevíte, kde vlastně začít, soustřeďte se na základní pětku, kterou odborníci považují za multifunkční a pro kuchyni naprosto nezbytnou.
Kardamom
Kardamom se získává ze semen kardamovníku obecného, jehož původní domovinou byla Indie. Toto koření obsahuje řadu významných látek – éterické oleje, důležité organické kyseliny, vitaminy a minerály, jako například vápník, hořčík, železo a mnohé další. Uplatňuje se ve sladkých i pikantních jídlech, pečivu i moučnících. Indové jej přidávají do zeleninových i masových směsí, ale také do vařené rýže.
Kurkuma
Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Pro svoji výraznou barvu se přidává do rýže, omáček a polévek. Díky ní jsou jídla zajímavější a exotičtější.
Paprika
Paprika setá je nejčastější a patrně nejznámější druh koření s nasládlou chutí. Neobejdou se bez ní omáčky, polévky, minutky nebo guláše. Platí u ní, že čím déle se paprika smaží, tím více chuti se z ní uvolňuje. Na druhou stranu však velmi rychle hnědne a hořkne.
Kmín
Kmín kořenný je jedním z nejstarších koření u nás i ve světě. Báječně dochucuje chleba, housky i rohlíky, rozumí si s masitými pokrmy, uzeninami, sýry, polévkami, omáčkami i pomazánkami. Nikdo si také neumí představit, že by ho nepoužil při nakládání zelí.
Kajenský pepř
Kajenský pepř především dodává pokrmům pikantní chuť. Má vysoký obsah vitaminů A, C, B, ale také minerálů, jako třeba vápníku a draslíku. Obohatí rýži, masa, těstoviny, různé zeleninové či luštěninové směsi, stejně jako polévky, saláty, dipy a marinády. Oceníte ho nejen při grilování a dušení. Je zkrátka nepostradatelným pomocníkem každého kuchaře.