Nenápadné stárnutí
Fenoménu stárnutí se v posledních desetiletích věnuje stále více pozornosti, zejména co se týče pleti. Podle výzkumů má až 42 % žen ve věku 25 až 34 let ze stárnutí doslova obavy, a proto se intenzivně zajímají o tzv. anti-aging pleťovou péči. Faktem ale je, že věk má vliv i na naše vlasy a první varovné signály jejich stárnutí se projevují už před třicítkou. Akorát si je často mylně spojujeme s jinými příčinami.
„Stárnutí se projevuje ztrátou lesku, síly a pružnosti vlasů, zatímco vlasová pokožka se postupně stává sušší, citlivější a náchylnější na podráždění,“ vyjmenovává šest hlavních projevů stárnutí vlasů vlasová stylistka Lucie Kacafírková a pokračuje: „Ženy se často domnívají, že zmíněné projevy jsou jen důsledkem mechanického a chemického zatěžování vlasů – například barvením či tepelnou úpravou –, a nedávají si je do souvislosti s věkem. Na ten si vzpomenou až v okamžiku, kdy najdou první šedivý vlas. Šedivění způsobené ubýváním vlasového pigmentu se přitom může zejména na světlých vlasech projevit mnohem později než zmíněné hlavní projevy stárnutí vlasů.“
Nejde jen o vlasy
Vlasová pokožka je podle Lucie Kacafírkové místem, na které je třeba se zaměřit v první řadě. Zdraví vlasové pokožky totiž rozhoduje o hustotě a kvalitě vlasů. Pokud začnete pociťovat, že pokožka hlavy je suchá a podrážděná, důvodem může být právě věkem podmíněné zpomalení obnovy buněk, mikrocirkulace krve a snížení produkce mazových žláz. Jinými slovy, vlasová pokožka se nestíhá promašťovat, narušuje se její přirozená bariéra a tvoří se na ní šupinky.
„Vlasovou pokožku a kořínky je třeba ještě před nanesením šamponu hloubkově očistit a na to jsou vhodné například produkty s aktivním uhlím, které je i osvědčenou detoxikační složkou pleťové kosmetiky. Když zbavíte vlasovou pokožku a vlasy těchto nánosů, lépe absorbují i další péči, kterou jim dopřejete,“ radí Lucie Kacafírková.
Tak jako stárne pleť
Věděli jste, že vlasy a vlasová pokožka čelí s přibývajícími roky stejným změnám jako vaše pleť? Tvorba kolagenu a kyseliny hyaluronové v těle klesají, stejně tak produkce kožního mazu. To způsobuje, že i vlasová pokožka ztrácí svou elasticitu a začíná ochabovat. Vlasové folikuly se zmenšují a oslabují, a proto jsou i vlasy stále křehčí a lámavější. Zároveň rostou pomaleji, což způsobuje jejich řídnutí. Postupem času vlasové vlákno přichází o svůj přirozený lesk a snížený podíl proteinů vede ke ztrátě objemu. V pokročilejších stadiích procesu stárnutí se vlasové vlákno ztenčuje. Dobrou zprávou je, že rychlost a průběh stárnutí vlasů je možné ovlivnit správnou péčí. Moderní věda přitom spoléhá na osvědčené účinné látky, se kterými se potkáváme i na etiketách výrobků určených pro pleť.
„V první řadě je to kyselina hyaluronová, která vyživuje a hydratuje vlasovou pokožku a zároveň vyplňuje vlasové vlákno a dodává mu objem. Stejně osvědčenou složkou je vitamín E, působící jako přírodní antioxidant, který vlasy chrání před poškozením UV zářením a vnějšími vlivy či volnými radikály. Škody na vlasovém vlákně napáchané věkem dokážou zase napravit revitalizační molekuly látky abyssine, která regeneruje buňkovou vitalitu,“ vysvětluje Lucie Kacafírková.
Zdroj: TZ Kérastase