Trendy, 6. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Investujete nemalé prostředky do péče o pleť, ale myslíte si, že na vlasy nemají přibývající roky žádný zásadní vliv? Pokud za jediný znak jejich stárnutí považujete šediny, které stačí překrýt barvou na vlasy, je možné, že jste první varovné signály už přehlédli.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nenápadné stárnutí

Fenoménu stárnutí se v posledních desetiletích věnuje stále více pozornosti, zejména co se týče pleti. Podle výzkumů má až 42 % žen ve věku 25 až 34 let ze stárnutí doslova obavy, a proto se intenzivně zajímají o tzv. anti-aging pleťovou péči. Faktem ale je, že věk má vliv i na naše vlasy a první varovné signály jejich stárnutí se projevují už před třicítkou. Akorát si je často mylně spojujeme s jinými příčinami.

„Stárnutí se projevuje ztrátou lesku, síly a pružnosti vlasů, zatímco vlasová pokožka se postupně stává sušší, citlivější a náchylnější na podráždění,“ vyjmenovává šest hlavních projevů stárnutí vlasů vlasová stylistka Lucie Kacafírková a pokračuje: „Ženy se často domnívají, že zmíněné projevy jsou jen důsledkem mechanického a chemického zatěžování vlasů – například barvením či tepelnou úpravou –, a nedávají si je do souvislosti s věkem. Na ten si vzpomenou až v okamžiku, kdy najdou první šedivý vlas. Šedivění způsobené ubýváním vlasového pigmentu se přitom může zejména na světlých vlasech projevit mnohem později než zmíněné hlavní projevy stárnutí vlasů.“

Nejde jen o vlasy

Vlasová pokožka je podle Lucie Kacafírkové místem, na které je třeba se zaměřit v první řadě. Zdraví vlasové pokožky totiž rozhoduje o hustotě a kvalitě vlasů. Pokud začnete pociťovat, že pokožka hlavy je suchá a podrážděná, důvodem může být právě věkem podmíněné zpomalení obnovy buněk, mikrocirkulace krve a snížení produkce mazových žláz. Jinými slovy, vlasová pokožka se nestíhá promašťovat, narušuje se její přirozená bariéra a tvoří se na ní šupinky.

„Vlasovou pokožku a kořínky je třeba ještě před nanesením šamponu hloubkově očistit a na to jsou vhodné například produkty s aktivním uhlím, které je i osvědčenou detoxikační složkou pleťové kosmetiky. Když zbavíte vlasovou pokožku a vlasy těchto nánosů, lépe absorbují i další péči, kterou jim dopřejete,“ radí Lucie Kacafírková.

Tak jako stárne pleť

Věděli jste, že vlasy a vlasová pokožka čelí s přibývajícími roky stejným změnám jako vaše pleť? Tvorba kolagenu a kyseliny hyaluronové v těle klesají, stejně tak produkce kožního mazu. To způsobuje, že i vlasová pokožka ztrácí svou elasticitu a začíná ochabovat. Vlasové folikuly se zmenšují a oslabují, a proto jsou i vlasy stále křehčí a lámavější. Zároveň rostou pomaleji, což způsobuje jejich řídnutí. Postupem času vlasové vlákno přichází o svůj přirozený lesk a snížený podíl proteinů vede ke ztrátě objemu. V pokročilejších stadiích procesu stárnutí se vlasové vlákno ztenčuje. Dobrou zprávou je, že rychlost a průběh stárnutí vlasů je možné ovlivnit správnou péčí. Moderní věda přitom spoléhá na osvědčené účinné látky, se kterými se potkáváme i na etiketách výrobků určených pro pleť.

„V první řadě je to kyselina hyaluronová, která vyživuje a hydratuje vlasovou pokožku a zároveň vyplňuje vlasové vlákno a dodává mu objem. Stejně osvědčenou složkou je vitamín E, působící jako přírodní antioxidant, který vlasy chrání před poškozením UV zářením a vnějšími vlivy či volnými radikály. Škody na vlasovém vlákně napáchané věkem dokážou zase napravit revitalizační molekuly látky abyssine, která regeneruje buňkovou vitalitu,“ vysvětluje Lucie Kacafírková.

Zdroj: TZ Kérastase

Štítky: krása , vlasy

Autor článku: Ivana Koutná