Životní styl, 11. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Rozvod/rozchod je náročné období pro každého. Pro člověka, co je „rozejit“, ale i pro ty, kteří se rozchází. Těžkou fází rozchodu je psychické zvládnutí nového vztahu svého bývalého partnera či partnerky. Především v případě, že s bývalým partnerem máte děti.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ve chvíli, kdy se z někým rozejdeme, jsme velmi zranění, rozbolavělí, cítíme se opuštění a často navíc celé situaci ani nerozumíme. Máme v sobě tisíce otázek, proč nás partner či partnerka opustili, kde jsme udělali chybu. Zároveň také často doufáme, že se náš partner nakonec vrátí. Ve chvíli, kdy však náš partner odešel za někým jiným, bývá naše naděje definitivně zničena. Naše negativní pocity se pak často obrací právě na nového partnera či partnerku, v níž vidíme příčinu všeho zla, které se nám děje.

Zahojit staré rány

V takových chvílích je samozřejmě extrémně těžké přijmout nový vztah našeho ex. Pokud máme s partnerem děti, je to ještě mnohem těžší, jelikož i nový partner se často stává členem širší rodiny našeho dítěte. Dítě však celé situaci nemůže rozumět tak jako my dospělí. Intuitivně však děti neuvěřitelně dobře vnímají naše pocity a jsou zmatené, jak se mají v nové situaci ke komu chovat,“ říká terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, který patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women.

Pro zvládnutí dané situace je velmi prospěšné vyhojit zranění, která jsme si ve vztahu vzájemně způsobili. Tím si můžeme například zachovat alespoň hezký rodičovský vztah s ex. Po zhojení ran a ideálně i po nalezení hezkého vztahu sami k sobě můžeme zraleji a nezávisleji vstoupit do vztahu nového.

Jak si zakázat myslet

Co asi teď dělají? Chodí do stejných restauracích, kam mě vodil on/ona? Vezmou se? Má ji/ho raději než mě? Má lepší sex, než byl se mnou?… Tyto toxické myšlenky jistě napadá, v souvislosti s novým vztahem bývalého partnera, mnoho lidí. Občas přemýšlet a srovnávat se s novým vztahem je normální, především v začátku, ale zkuste na „“ nemyslet celý den.

Toto také nejde samozřejmě jednoduše a rychle udělat. Věčným srovnáváním ubližujete jen sami sobě. Můžete si místo negativního srovnání jen říct: Byl ten vztah opravdu to pravé? Bylo mi v daném vztahu opravdu jen dobře? Co mi tento vztah dal? Za co jsem svému bývalému partnerovi vděčný/á?  Měl/měla jsem já ten nejlepší sex s ex?… Nechte svého bývalého myšlenkově být a zaměřte se hlavně sami na sebe. Zároveň je dobré svoji mysl zaměstnat „novými myšlenkami“.

Emoce nepotlačujte

Je důležité emoce přijmout, nepopírat či nepotlačovat včetně těch negativních. Je přirozené, že na začátku budete žárlit i srovnávat se s novým partnerem.

„Přijměte to. Tyto pocity jsou normální. Můžete i svému bývalému říct, že je vám nepříjemné novou partnerku/partnera nyní vídat. Nevyčítejte mu nový vztah, nedělejte žárlivé scény. Pokud to nezvládáte, zkuste raději vyhledat pomoc odborníka. Především, pokud jste ve styku kvůli dětem či kvůli práci,“ říká vztahová terapeutka Lenka Matoušová.

Rozchod navždy

Pozitivem nového vztahu vašeho ex je i to, že můžete konečně přijmout rozhod a nedoufat v to, že se dáte znovu dohromady. Urychlí to vaše odtrhnutí od minulosti. Může se to zdát nereálné, ale buďte za to vděční. Nyní se můžete i vy rychleji pohnout dále.

Nejste oběť

I když se to na začátku zdá jako nemožné. Zkuste se místo negativních myšlenek na bývalého a jeho nový vztah zamyslet, zda na dané situaci není pro vás i něco pozitivního. Je něco, za co v dané chvíli můžete být přeci jen vděční?  Přijměte novou partnerku/partnera jako novou skutečnost. Není dobré je vidět nové partnery jako démony, kteří jsou zde, aby vám jen škodili.

Nelibujte se v emocích oběti. Máte-li společně děti, tak zkuste co nejvíce spolupracovat. Nesnažte se vidět ve všem chybu. Stanovte si společně určitá pravidla a ty zkuste dodržovat a vzájemně si vycházet vstříc. Je dobré si také říkat, že nový partner či partnerka mají též těžkou pozici a mohou mít naprosto stejné pochybnosti a negativní emoce, stejně jako vy.

Nevyužívejte děti

Často se stává, že lidé, kteří nepřijmou nový vztah bývalého partnera se snaží k „pomstě“ využít své děti. Nechtějí, aby se děti s novým partnerem setkávali, pomlouvají svého ex či vyvolávají zbytečné hádky. Je důležité si uvědomit, že nový vztah tím rozhodně nezničíte, akorát u dětí vyvoláte stresy.  Pokud je žárlivost a stres z nového vztahu opravdu velká a nejde překonat, neobviňujte se za to. Někdy je to opravdu nad naše síly. Řekněte si v takové situaci o odbornou pomoc.

Pozor na sítě

V dnešní době je těžké uniknout životu druhých. Především díky sociálním sítím. Pokud jste na nich aktivní, tak si zkuste zakázat sledování bývalého partnera i jeho nového vztahu. Navíc často realita života lidí na FB či Instagramu není nikdy reálná a často prezentovaná Instagram dokonalost nemusí být vůbec pravda. V neposlední řadě pomáhá si smazat veškeré sms, Facebook, Instagram konverzace, které jste měli a osobu si zablokovat na určitou dobu.

Začněte něco nového

Nevyptávejte se také společných kamarádů na to, jak se ex má, co dělají, jak se mají rádi apod. Toto vše vede pouze k porovnávání a negativním emocím. Zkuste se více stýkat s novými lidmi.

Pusťte se do nových věcí, vzpomeňte si i na věci, které vás kdysi bavily a vraťte se k nim, pokud jste je ve vztahu zanedbávali. Obnovte možná i stará přátelství, a hlavně pracujte na svém vztahu sami k sobě. Být sám se sebou v pohodě je totiž ta největší životní výhra,“ říká terapeutka Lenka Matoušová.

Zdroj: TZ Women for Women

Štítky: vztahy

Autor článku: Petra Chmelová