Životní styl, 30. 10. 2020

Foto: Shutterstock

Nejen podzimní krátké dny, ale i opatření proti šíření koronaviru mají za následek, že většina z nás tráví více času doma se svou rodinou. Proč se o tyto jedinečné společné chvíle ochuzovat tím, že se schováme každý sám ke svému počítači?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

S batoletem rodiče tráví spoustu času od rána do večera, ale jakmile dítě trochu odroste a stane se samostatnější, jsou rádi, když už se zabaví samo. „Je pochopitelné, že všichni potřebujeme mít čas na svoji práci i koníčky, ale všeho s mírou. Pro děti je totiž doba strávená společně s námi, ale i náš zájem o ně a o to, co prožívají a čím se zabývají, zcela zásadní. Pokud rodičovský zájem dlouhodobě chybí, dítě psychicky strádá. Může se to projevit mnoha různými způsoby – dítě je smutnější, apatičtější, může si stěžovat na bolesti hlavy nebo břicha, být agresivní anebo prostě víc zlobí, protože se na sebe snaží upoutat pozornost,“ říká Štěpánka Štrougalová, která je zkušenou maminkou čtyř dětí a vede dětský klub.

Všichni spolu

Právě nyní, kdy se dny rychle krátí a nejen kvůli koronaviru všichni pobýváme více doma, je otázka společně stráveného času aktuální. Existuje nespočet možností, jak ho naplnit. Ke slovu přijdou společenské hry, výtvarné tvoření, promítání fotek či filmových záznamů z léta, na které jste za slunných teplých dnů neměli čas.

Můžete hrát společně divadlo, vařit s dětmi originální jídla, vyrábět masky nebo dárky pro blízké a kamarády. Vlastně je skoro jedno, co konkrétně budete dělat. Podstatné je, že budete aktivně spolu a že si užijete spoustu zábavy.

Zlatý slavík v obýváku

Vyrovnejte do řady kuchyňské židle, připravte švihadla místo mikrofonů a dejte k dispozici pár kousků ze svého šatníku, aby se hlavní hvězda večera mohla předvést v plné parádě. Děti si rády zahrají na populární zpěváky a vy jim k tomu můžete pouštět playback. Důležité je nezapomenout připravit krabičku nebo talířek pro dobrovolné vstupné…

Noviny nejsou jen pro dospělé

Teď je ta správná chvíle pro vyřazené noviny a časopisy. Dovolte dětem, ať je „vylepšují“ po svém, a sami se také aktivně zapojte do zábavy. Vše je dovoleno – lidem na fotkách můžete společně domalovávat kníry, brýle, přidávat čertovské rohy i tykadla. Anebo si pohrát s textem a společně hledat jednotlivá písmenka či určitá podstatná jména.

Zábavné stíny v hlavní roli

Úplně stačí zavěsit do prostoru pokoje jedno bílé prostěradlo, naaranžovat lampičku – a úchvatné stínové představení může začít. Naučte přitom děti vodit maňásky, vysvětlete jim třeba, jak si mohou vytvořit zvířátka z vlastních rukou, anebo jim pozvěte na scénu rovnou ta živá domácí. Taková protahující se kočka bývá skvělá herečka!

Když vzpomínky baví

Najděte „vzpomínkové“ krabice z dob, kdy byly vaše děti malé. Vaši posluchači budou nadšení z vyprávění o době nedávno minulé, zvlášť když si budou moct prohlížet nejen svoje fotografie, ale i první vlásky, zoubky, dárečky od příbuzných… Všechno s nimi proberte a uvařte si k tomu společně voňavý čaj nebo třeba kakao.

Autor článku: Petra Chmelová