Životní styl, 17. 6. 2022

Foto: Shutterstock

Jedno z nejoblíbenějších období v roce je konečně tu. Plánujeme dovolené, výlety v přírodě, těšíme se na rodinné slavnosti a užíváme si kouzelné atmosféry. Také máte rádi sluncem zalité večery u dobrého jídla a pití?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak si užít léto plnými doušky, aniž byste ohrozila dosavadní úsilí vynaložené na formování postavy?

Připravte se předem

Pokud se nepohybujete pouze v okruhu lidí, kteří se zásadně stravují dietně, mohou pro vás být společenské sedánky zrádné. Alkohol, sladkosti, tučné pomazánky a nezdravé jednohubky nejsou to pravé ořechové, pokud bojujete s kily navíc.

„Nebojte se kamarádů předem zeptat, jaké občerstvení chystají na večírek,“ radí výživová expertka Susan Bowerman. „Díky tomu si můžete nejen lépe pohlídat denní příjem, ale i připravit nějaké vlastní odlehčené chuťovky a nabídnout je ostatním. Přátelé jistě ocení, že na akci nepřijdete s prázdnou a vy se budete moci v klidu bavit a nehladovět,“ dodává Susan.

Není koktejl jako koktejl

Je vcelku běžné, že během horkých dnů máme menší pocit hladu, ale i přesto se ze zvyku nutíme do klasických porcí jídla. Kombinace plného žaludku a teplého vzduchu způsobí, že místo prospěšné procházky spíše ulehnete na gauč a připravíte se tak o čas, kdy byste mohli být produktivní.

„V letním období doporučuji klientkám nahradit první a poslední jídlo dne výživným proteinovým koktejlem, který vás nezatíží a naopak bude mít osvěžující účinky, pokud jej budete podávat vychlazený,“ prozrazuje expertka. A co by měl takový výživný koktejl určitě obsahovat?

„Na prvním místě jsou bílkoviny, kterých by v jedné porci mělo být alespoň 20 gramů. Bílkoviny jsou důležité nejen pro ochranu svalstva, ale především dodávají tělu pocit sytosti a regulují tak chutě na sladké,“ ujasňuje Susan Bowerman. Konzumace shaků je velmi pohodlná a díky ní ušetříte spoustu času, který můžete věnovat venkovním aktivitám s blízkými.

Cvičte hned po ránu

Samotná úprava stravy a náhrada těžkých jídel výživnými koktejly jsou pouze prvním krokem k úspěchu. Abyste setrvala na cestě ke zdravějšímu a pevnějšímu tělu, musíte dbát na pravidelný pohyb. Využijte svěžesti ranního vzduchu, prázdných parků a jemného vánku a každé ráno poctivě vyběhněte do přilehlé zeleně. Můžete střídat různé druhy cvičení, fantazii se meze nekladou. Důležité je tréninky pravidelně obměňovat, aby vás po chvíli nezačaly nudit.

Velice efektivní je HIIT cvičení, které je založeno na střídání vysoké a minimální zátěže. Takový trénink vám zabere maximálně 30 minut, ale má prokazatelně lepší účinky, než hodinové moření na strojích. Nejen, že si tak nastartujete metabolismus a budete mít více energie, ale ušetříte také čas. Po práci si tak můžete jít užívat volného času a vyrazit s přáteli chytat bronz.

„Abyste z HIIT tréninku získala co nejvíce, neměla byste zapomínat na správnou skladbu potréninkového jídla. Vysoce intenzivní trénink má totiž velkou výhodu v tom, že tělo spaluje tuky i několik hodin po jeho skončení. Abyste tyto účinky nezbrzdila, měla byste dodat tělu komplexní jídlo bohaté na bílkoviny, zdravé tuky a zdravé glycidy, které jsou obsažené v zelenině. Ovoce byste neměla konzumovat alespoň první dvě hodiny po cvičení. Je totiž bohaté na cukr a fruktózu a obě tyto látky blokují proces pálení tuků,“ vysvětluje expertka Bowerman.

Díky dodržování těchto jednoduchých pravidel se můžete radovat z každého dne a nebát se nastražených pastí. Mějte na paměti, že vysněná postava vám nikdy nenahradí společné okamžiky s těmi nejbližšími – tedy držte se režimu, ale nepřehánějte to. Tohle krásné období uteče mrknutím oka, tak se nenechte připravit o veselé zážitky.

Zdroj: TZ Herbalife / Susan Bowerman

Autor článku: Andrea Veselá