Životní styl, 9. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Teplé dny vybízejí k tomu, abychom trávili co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Ať už budete trávit svůj volný čas na zahradě, v parku či kdekoliv v přírodě, využijte příležitost a zkuste si tam zacvičit jógu. Cvičení jógy pod širým nebem vás vzpruží fyzicky i duševně. Zažijete příliv nové energie!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zacvičte si jógu ráno po probuzení

Cvičení jógy ještě před snídaní je ideální pro nastartování na začátku dne a kromě toho v létě je ráno nejvhodnější doba na fyzickou aktivitu, protože sluneční paprsky ještě nejsou tak spalující jako v dopoledních či odpoledních hodinách. Je však důležité, aby nebylo chladno.

Při cvičení jógy není nikdy dobrý vítr, chladno a déšť, protože jóga je spojena s klidem a teplem. Svaly a šlachy musejí být prohřáté, nikoliv napnuté a chladné,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová a dodává, že velmi příjemné je praktikování jógy i na konci dne ke zklidnění a uvolnění.

Vyberte si klidné místo

Při cvičení jógy venku je důležité mít k dispozici klidné místo, kde budete obklopeni přírodou a nebude ničím vyrušováni. Pokud bydlíte ve městě a jedinou možností je městský park, nezoufejte. Jakmile se plně oddáte cvičení, přestanete případné okolní vzruchy vnímat.

Pokud vás odrazují pohledy kolemjdoucích, zvolte nějaký větší park. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že lidi moc koukat nebudou. Zvlášť ve velkým městech jsou zvyklí na všechno,“ povzbuzuje instruktorka dynamické jógy Kristína Jakubíková.

Zkrátka se od všeho rušivého oprostěte. Vnímejte pouze vzduch, energii slunce, přírody a propojení všeho vnitřního s tím vnějším. Jóga je jednoduše krásný proces z vnějšku dovnitř. Staňte se toho součástí.

Jógamatku můžete nechat doma

Podložka na jógu funguje jako tlumič a zároveň protiskluzový prostředek, což oceníte především při cvičení v tělocvičně, respektive na pevném podkladu. Při cvičení venku nemusí být podložka ideální, někdy může být příjemnější zvolit deku nebo osušku, která se povrchu lépe přizpůsobí. Věra Vojtěchová dokonce radí vyzkoušet si někdy zacvičit třeba i zcela bez pomůcek.

Nechte spočinout své dlaně a bosá chodila na trávě či v písku. Pozdravy slunci a pozice ve stoje se dají takto v pohodě zvládnout, vnímáte intenzivněji energii země a ještě si při tom promasírujete nožky,“ doporučuje Vojtěchová. Při pozicích v leže nebo pokud budete potřebovat mít na zemi kolena, například u chatturangy nebo z hatha jógy u ashtanga namaskary, můžete využít zmiňovanou deku.

Zajímavost: Rozhodnete-li se cvičit bez podložky, dejte pozor na květinové louky. Lákají opylovače, tak abyste se nemuseli pořád koukat, jestli na nějakou včelku nešlápnete.

Na co se v terénu ještě připravit?

  1. Nerovnosti terénu vás budou nutit k větší koncentraci.
  2. Venku se nejspíš budete potit více než v chladné tělocvičně, proto se připravte na mokrá a kluzká chodidla či ruce.
  3. Při cvičení na trávě nebo v písku budete více zapojovat svaly chodidel a fixovat celý středový core břišní stěny.
  4. Nestabilita vás bude nutit k maximálnímu soustředění se na ukotvení chodidel a rukou.
  5. Budete se více zaměřovat na svůj dech a zvýší se i vaše úsilí nenechat se rozptýlit vnějšími vlivy, jako jsou třeba kolemjdoucí.
  6. Na závěrečnou šavásanu je dobré mít s sebou mikinu nebo šálu. Mírný vánek vás může zchladit překvapivě rychle, i když jste se předtím potili.

Uvolněte tělo i mysl a načerpejte vitamín D

Kromě dokonalého uvolněné těla a mysli můžete při cvičení jógy venku čerpat i další benefity – například vitamín D ze slunce.

Populace v západních zemích trpí naprosto chronickým nedostatkem vitamínu D, který se tvoří pobytem pod širým nebem. Jeho dostatečné množství v těle velmi úzce souvisí s imunitou, pletí, stárnutím, depresemi, ale  i s bolavými kyčlemi, protože se přímo podílí na tvorbě kostní hmoty a mineralizaci kostí. Většina z náš však tráví venku minimum času, a když už do přírody vyjdeme, mažeme se ochranným krémem Slunce tak nemá šanci. Denně bychom přitom měli strávit pod širým nebem aspoň dvě hodiny. Zacvičte si pozdrav slunci pod širým nebem v době, kdy sluneční paprsky nejsou ještě pro kůži nebezpečné a čerpejte z jógy venku maximum benefitů,“ doporučuje instruktorka jógy Věra Vojtěchová.

Nesnažte se tělo oklamat hudbou

Na závěr ještě jedno doporučení. I když je hudba skvělým meditačním nástrojem, při cvičení jógy (nejen) venku se jí zkuste vzdát. Propojte se s přírodou. Nastražte uši a nechejte se unášet cvrlikáním ptáků, šuměním listů či zvuky tekoucí vody. Poslouchejte vlny na pláži.

Naučte se vnímat svět kolem sebe nejen očima, ale i ušima, čichem a srdcem. Objevíte v sobě obrovskou vnitřní energii,“ slibuje instruktorka jógy Pavla Křečanová.

Štítky: jóga , pohyb

Autor článku: Andrea Veselá