Životní styl, 11. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Celosvětová pandemie dává společnosti zabrat. Možná právě kvůli ní se nemůžete dostat do té správné kondice, protože pořád narušuje váš pohybový program. Naštěstí se však dá cvičit a zároveň se od společnosti distancovat. Které pohybové aktivity patří k těm nejlepším?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Covid-19  mění vládní nařízení a životní návyky většiny lidí. To ovšem neznamená, že možnosti, jak se udržet v kondici, neexistují. Tréninky se dají přizpůsobit situaci a aktuálnímu dění. Kterou bezpečnou variantu si vyberete?

Kruhové i jiné tréninky světoznámých koučů

Cvičební programy, které běžně kolují po internetu, nabízejí dostatečné vedení a návody na procvičení celého těla. Stáhnete, pustíte a u sebe doma v obýváku si dáte do těla. Oblíbené jsou přitom workouty hlavně od trenérky celebrit Jillian Michaels nebo fitness trenéra Shaun T.

Svižnější chůze nebo běh

Ať už dáváte přednost chůzi nebo běhu, obojí pozitivně ovlivňuje postavu i psychiku. Stačí si najít klidnější místa, jako jsou parky nebo les. Pochopitelně, že pokud jde o sociální distancování, na jiné lidi můžete narazit kdekoli, nicméně mezi stromy nebo na rozhlehlé louce je snazší se jim vyhnout a dodržovat dvoumetrový odstup.

Oblíbené túry

Turistika se dá úplně v pohodě provozovat v divočině, tedy třeba na horách, takže je to skvělý distanční trénink. Pro jistotu však vždy s sebou mějte roušku a nezdržujte se v těsné blízkosti ostatních jedinců. A pozor, když už ji máte na sobě, a někdo okolo vás projde nebo proběhne, nespěchejte s jejím sundáváním.

Vědci, kteří v Belgii a Nizozemsku zkoumali, jak se kapičky šíří, když se člověk pohybuje, zjistili, že kapičky mohou cestovat „proudem“ za člověkem. Tenhle proud zůstává ve vzduchu za každou aktivní osobou a ta se od vás musí vzdálit aspoň na 20 metrů, jinak není „čistý vzduch“.

Kolo

V závislosti na počasí je skvělým sportem zajišťujícím soukromí i cykloturistika, která se řadí mezi aerobní cvičení podporující zdatnost. Navíc má i jiné benefity. Celopopulační studie z Kodaně prokázala, že je úmrtnost lidí, kteří pravidelně jezdí do práce na kole (v časovém období průměrně 14,5 let), o 39 % nižší než u ostatních. Když není námraza, jedná se o zdravější náhražku auta nebo metra.

Autor článku: Ivana Koutná