Životní styl, 4. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Pravidlo „sex až po svatbě” patří už hezkou řádku let k těm zastaralým, alespoň pro většinu společnosti. Stále se však různí názory na to, po kolikátém setkání je vhodné s protějškem navázat intimní kontakt. Co vede téměř celou polovinu lidí k sexu hned na prvním rande, zjišťovala nová studie.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Podle mnoha odborníků neexistuje něco jako univerzální „správný čas“ na první sex s novým partnerem.

Stejně jako ve všem okolo sexuality ani v této otázce nesmíme zapomínat, že každý jsme jiný. Zatímco někdo potřebuje vnímat intimní kontakt jako důkaz vzájemné důvěry, pro jiného může být čistě praktickým testem kompatibility. Obavy typu ‚už mě nebude chtít, když se poddám moc rychle‘ jsou jen zbytečným zdrojem studu a výčitek,“ vysvětluje Michal Večeřa, specialista e-shopu pro zdravou sexualitu.

Touha i rychlé sblížení

Ať už z jakéhokoliv důvodu, se sexem na prvním rande má zkušenost celkem 49 % dospělých, přičemž muži jsou v tomto ohledu o něco vstřícnější (59 %) než ženy (43 %). Vyplynulo to z průzkumu společnosti Lovehoney zaměřené na sexuální wellbeing, která na toto téma vyzpovídala 2000 lidí.

Vůbec nejčastěji zmiňovaným důvodem byla pro 53 % dotázaných jednoduše touha užít si. 46 % uvedlo ryze praktický záměr: chtěli zjistit hned na začátku, zda jsou s protějškem sexuálně kompatibilní. Více než čtvrtina uvedla jako důvod rychlejší sblížení. 16 % lidí dále zmínilo, že sex uklidňuje jejich nervy.

Jako další argument uvedlo 20 % lidí, že předtím, než se začnou citově angažovat, chtějí zjistit, zda druhá osoba akceptuje jejich sexuální odchylky a návyky.

Sex podle horoskopu

Na druhou stranu mezi těmi, kteří uvedli, že nikdy neměli sex na prvním rande, byl nejčastějším důvodem špatný pocit při sexu s někým, koho příliš neznají (47 %). 38 % pak uvedlo, že nevěří (v rámci svých hodnot) na sex na první schůzce a 32 % tvrdí, že si sex užívají pouze s lidmi, ke který mají citový vztah. Pětici nejčastějších důvodů doplňuje přibližně čtvrtinou zmiňované „pravidlo“ nespat s někým na prvním rande a obava z pohlavně přenosných nemocí a těhotenství (17 %).

A pokud patříte k milovníkům horoskopů, zaujme vás zjištění, že k sexu na prvním rande se nejčastěji uchylují kozorozi (55 %) a váhy (54 %). Následují panny, štíři a blíženci, kteří uzavírají pětici znamení, u nichž je sex na první schůzce nejpravděpodobnější.

Autor článku: Lenka Šmídová