Životní styl, 21. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Návyky, rituály a tradice představují neustále opakující se vzorce chování. Jedná se až o rutinní činnosti, jejichž smysl a průběh si téměř neuvědomujeme, ale právě ty našemu životu dodávají pocit bezpečí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zvyk versus změna

Zvyk je železná košile, znáte to přísloví? Většinou se používá jako konstatování těžkosti změnit něco, co dlouhodobě známe a děláme. Je obtížné své zaběhlé zvyky měnit a mnohdy je potřeba vůle, odhodlání a znovu zkoušení, aby se to podařilo. V dnešní době mnozí o změně návyků píší knihy a manuály, jak se zvyků zbavit a být díky tomu úspěšní, výkonnější a snad i šťastnější.

Ano, na jednu stranu nás naše obvyklá rutina tíží a zbavuje nás flexibility a brzdí v rozletu. Ale na druhou stranu nás chrání, dává pocit jistoty, zklidnění a bezpečí, že vše je tak, jak dobře známe. Chodíme do práce, jdeme pro dítě, dáme si kávu ve stejný čas, koukneme na film, jdeme spát.

Již cca 10 měsíců trvá stav, kde mnoho našich každodenních zvyků, automatického chování a hlavně jistot, najednou není nebo dostalo velkým skokem jinou podobu, možná za tu dobu už i několikátou. Již od března jsme všichni v situaci, kdy jsme vystaveni mnoha změnám, na které musíme nějak reagovat a o kterých se musíme rozhodovat, jak je zakomponujeme do života.

Změna je život

Ano, další přísloví, které člověka k současné době napadá, je: život je změna. Ale mnoho změn může vyvolat chaos, dezorientaci, a především v nás způsobit frustraci nebo únavu. Většině případů je příčinou určité vykolejení z toho, na co jsme zvyklí, z toho, co máme rádi nebo z toho, co potřebujeme. Lidé musejí dávat více energie do každodenních aktivit, znovu si věci přenastavovat a většinou ne tak, jak by to plně vyhovovalo jim a jejich blízkým, ale na to, aby byli schopni zareagovat, když se zase něco změní.

Vlastně je to takové stěhování, nebo radikální úklid i s přestavbou, každých pár dní. A to je podle nás na tom to nejtěžší, znovu a znovu se přizpůsobovat a znovu a znovu měnit, když nevíte na jak dlouho.

Potíže i pro děti

S tím, jak náročná ta situace pro lidi je, se potkávají pracovníci nejrůznějších linek důvěry, například Modré linky, u všech věkových skupin, ale asi nejvíce viditelné je to u dětí a dospívajících. Děti i rodiče mnohdy brali začátek distanční výuky jako vybočení z rutiny, jako rozptýlení, ale nyní po delší době už to zábavné není. Je to unavující, navíc není jistota, kdy to skončí.

Tato situace nahrává k posouvání hranic, vyvolává pocit nejistoty a nové neočekávané situace jsou zdrojem chaosu, nejistoty. Navíc se často kumulují role a přirozené vrstevnické vztahy chybí, možnost realizovat se ve volnočasových aktivitách s vrstevníky a těšit se na prázdniny, kdy budeme mít prázdninový režim doma.

Jak z toho ven

Samozřejmě nelze to vše zobecňovat. Někomu současná situace i vyhovuje nebo se alespoň dokázal přizpůsobit bez větších problémů. Tento text vznikl pro ty, kteří se se změnami nějak potýkají, buď v sobě, nebo propady vidí u svých blízkých. Rádi bychom upozornili, že to opravdu není nic mimořádného a že prostě stojí dost energie ustát takovéto změny. Zvlášť, když se tyto změny potkají ještě se zimním časem, který je energeticky náročnější, existenčními, vztahovými či individuálními životně náročnými událostmi, může být těžké ubránit se psychickým propadům či negativnímu chování,“ uvádějí pracovníci Modré linky.

Je však dobré na to nebýt sám, dát si možnost se ze stresu vypovídat, zvolnit či se vyspat. Postupně hledat možnosti, jak vše ustálit a najít si tu svou cestu základní jistoty a bezpečí. I pro tyto situace jsou zde naši blízcí, odborníci či linky důvěry.

Autor článku: Ivana Koutná