Životní styl, 5. 8. 2022

Foto: Shutterstock

Jak přistoupit k sestavování redukční diety a volbě cesty ke zdravějšímu životnímu stylu? Na to jsme se ptali expertky na výživu Susan Bowerman. Nejlepší stravovací režim je podle ní ten, který lze nejlépe sladit s vaším denním programem, rozpočtem, chutěmi a úsilím, které jste do stravování ochotni investovat.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak vytváříte stravovací plány pro své klienty?

Jedním z nejzajímavějších aspektů mé práce je, že kdykoli mám s novými klienty schůzku s cílem redukce hmotnosti, nikdy dopředu nevím, kudy se náš rozhovor bude ubírat. Obvykle začínám otázkami na stravovací návyky. Potřebuji zjistit, jaká byla jejich nejvyšší a nejnižší hmotnost, co je motivuje k lepšímu stravování a zdravějšímu životnímu stylu, co jim k tomu pomáhá a co naopak ne. Díky těmto otázkám si vytvořím představu, jaké úsilí jsou klienti ochotni vynaložit a jaká jsou jejich očekávání. Pak se teprve můžeme společně domluvit na vhodném stravovacím plánu. Nemůžu jim ale pouze říkat, co mají udělat. Jsem tu také od toho, abych radila, jak na to. Pracujeme společně a zjišťujeme, co funguje nejlépe.

Existuje nějaká univerzální cesta k úspěchu?

Co se týče stravovacích plánů, žádná univerzální cesta není. Každý jsme jiný. Potřebuji vzít v úvahu nejen chutě daného člověka, ale také jeho denní režim. Ptám se, jaký má klient vztah k vaření, zda je omezen v rozpočtu, kdy cvičí nebo kdy a kde jí. Než můžu předat smysluplnou radu, musím zvážit mnoho faktorů.

Měli bychom se snažit o radikální změny?

Vždy zjišťuji, co klienti chtějí. Někteří lidé skutečně preferují poměrně radikální přístup – často mají potřebu řešit několik problémů najednou. Setkala jsem se s množstvím lidí, kteří se rozhodli naráz začít cvičit, shodit přebytečná kila a přestat kouřit. Naložili si toho sice hodně, ale fungovat to může. Člověk má pak před sebou vizi, že pokud uspěje, bude začínat s čistým štítem. Postoj těchto lidí mi připomíná myšlenku, že „zítřek je začátkem zbytku našeho života“.

Někdy může snaha o dosažení jednoho cíle přirozeně vést k dosažení jiného. Můžete si například říct, že když jste začali cvičit, nemá smysl dál kouřit. U někoho tato radikální cesta nezafunguje. Je to většinou proto, že je toho na daného člověka příliš. Změn je prostě moc najednou. Takoví lidé to pak často vzdávají a nedosáhnou ve výsledku ničeho.

A co pomalejší cesty?

Existují samozřejmě i lidé, kteří volí opatrnější přístup a nevrhají se do změn po hlavě. Změní pár věcí, aby se dostali na správnou cestu, a když je mají v malíčku, přikročí k dalším. V průběhu času tak mohou dosáhnout obdivuhodných výsledků. Vždy si nechají dostatek času, aby si na danou změnu zvykli a jsou tak obvykle odhodlaní v cestě pokračovat.

Co byste poradila lidem, kteří přemýšlí o změně stravovacího režimu a zdravějším životním stylu, ale neví, jak na to?

K jednomu cíli vede mnoho cest. Některé jsou krátké a přímé, jiné mohou být klikatější. Žádná cesta však není nutně lepší než ostatní. Nejdůležitější při změně stravovacího režimu je si uvědomit, co bude nejlépe fungovat právě VÁM.

Přemýšlejte, čeho jste reálně schopni dosáhnout. Pokud nemáte čas na vaření nebo vás nebaví, má smysl volit režim, který vyžaduje každodenní přípravu jídla? Pokud si ani nevzpomenete, kdy jste naposledy snědli kousek ovoce, je reálné, že ho najednou začnete jíst sedmkrát denně? Nejspíše ne.

Zapamatujte si: To, jak se rozhodnete stravovat, pohybovat a žít, jsou vaše rozhodnutí – patří vám. Musíte také přijmout, že výsledky budou úměrné vaší snaze. Čím tvrději na sobě budete pracovat, tím lepší se dostaví. Může jich však dosáhnout i ten, kdo zvolí pomalejší cestu, ale je vytrvalý. Nejlepší stravovací režim není ten, který vám doporučuje někdo jiný, ale ten, který nejvíce vyhovuje vašim potřebám.

Zdroj: TZ Herbalife / Susan Bowerman

Autor článku: Andrea Veselá