Životní styl, 26. 7. 2023

Foto: Shutterstock

Málokterá pohybová aktivita má tak široce prospěšný dopad na zdraví a postavu jako koloběh. Navíc je mnohem bezpečnější než cyklistika, protože stojíte kousek nad zemí a riziko úrazu je minimální. Neklade tak vysoké nároky na klouby, srdce a plíce, což ocení senioři, lidé s nadváhou či s horší fyzickou kondicí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Prostě na ni neplatí žádná výmluva, proč to „nejde“. Naopak – sedavé zaměstnání, nadváha, stres, psychické obtíže, bolavá záda, nulová fyzička, to vše jsou důvody, proč sáhnout právě po koloběžce!

Od zad po kolena

Koloběh je perfektní sport pro moderní dobu, kdy trpíme řadou civilizačních chorob jako je snížená pohyblivost v důsledku věčného sezení či nadváha. Jaké jsou hlavní zdravotní bonusy?

  • Konec bolesti zad – při koloběhu není žádné místo na páteři přetíženo, namáhají se mezižeberní a zádové svaly, které pak pevněji drží páteř. Díky zanožování při odrazu ulevujeme bederní části páteře.
  • Zlepšení funkce kolen a kyčlí – při koloběhu se díky střídání nohou klouby nepřetěžují, zanožování navíc vede k extenzi kyčlí, a tedy k jejich uvolňování. Koloběžka obecně celkově zlepšuje pohybový aparát a pohybovou koordinaci.
  • Kompenzace sedavého způsobu života, stejně jako nadměrné zátěže vznikající u jiných sportovních aktivit, které mnohdy naše tělo zatěžují příliš jednostranně.
    jízda na koloběžce jako skvělé rehabilitační cvičení.

Spojenec pro hubnutí

Vypadat dobře chce samozřejmě každý a koloběžka pomůže s formováním mnoha partií. Překvapivě to nejsou jen nohy a hýždě, ale také střed těla či ruce. Takže konec trápení s dietami a činkami, je čas na zábavu na čerstvém vzduchu.

  • Zázračné zanožování – koloběh je zaručenou cestou, jak si vypěstovat pevné hýždě, což ocení nejen vaše sebevědomí, ale pevné hýžďové svalstvo je skvělou prevencí bolestí kyčlí a bederní páteře v důsledku dlouhodobého sezení u počítače nebo v autě. Na koloběžce se střídavě odrážíme oběma nohama, takže si sedací svalstvo protáhneme a vyrýsujeme i ty partie boků, které běžnému cvičení odolávají.
  • Koloběžka posiluje paže, břicho i stehna – o paže se totiž při řízení koloběžky opíráme a pracujeme s nimi při každém odrazu a následném narovnání se. Posilujeme je vlastní vahou, což je ideální zátěž. Při stejném pohybu namáháme a protahujeme i břišní svalstvo. A jelikož střídavě stojíme na jedné noze a nohy střídáme v momentě odrazu, zpevňují se i svaly stehen.

Zábava v každém věku

Koloběžka představuje sport i zábavu. A kdy je dobré začít jezdit? Kdykoliv! Koloběžka je cesta, jak být a zůstat aktivní. Hlavní je udělat první krok a jízdu na koloběžce si vyzkoušet.

Koloběžce je jedno, kolik je vám let, v jakém stavu je vaše svalstvo, kolik vážíte a jestli sportujete nebo ne. Každému protáhne tělo, přinese zábavu a zdravotní benefity.

Jak na to

Správná technika je základ. Ale opravdu na tom nic není – pevně chyťte řídítka, jednou nohou stoupněte na stupátko a druhou se odrazte. Zbytek už přijde sám úplně přirozeně. A nezapomeňte po několika odrazech vystřídat nohy, abyste nezatěžovali pouze jednu polovinu těla! Ale to přijde automaticky, protože stojná noha se o vystřídání brzy přihlásí sama.

Odrazová noha se pohybuje v ose jízdy kyvným pohybem vpřed a vzad. Dosažený efekt kyvadla přirozeně zamezuje prudkému dupnutí při kontaktu odrazové nohy se zemí. Při každém odrazu dřepujete.

Zdroj: TZ Kostkakolobezky.cz

Autor článku: Andrea Veselá