Životní styl, 29. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Jsou Češi spokojeni s tím, jak často dosahují vyvrcholení při sexu? Předstírají i muži orgasmus? A jaké aktivity lidem pomáhají dosáhnout uspokojení? Na tyto a další otázky odpovědělo celkem 3409 lidí v anonymním průzkumu. Z výsledků například plyne, že o polovinu méně žen než mužů je s orgasmem zcela spokojených a naprosté většině u obou pohlaví přijde sex dobrý, i pokud nevyvrcholí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Orgasmus má celou řadu prokázaných pozitivních účinků na psychiku i tělo, především vyvolává celkovou relaxaci. Ne každý ho však při sexu dosahuje snadno, proto nás zajímalo, jak vlastně Češi svůj orgasmus vnímají. Online dotazování jsme provedli v říjnu 2021. Výsledky jsme zveřejnili i proto, že chceme lidem přinést inspiraci, jak častěji a silněji prožívat jeden z nejpříjemnějších pocitů, kterým orgasmus nepochybně je – ať už s někým, nebo sólo,“ vysvětluje Vojtěch Sláma, zakladatel e-shopu pro zdravou sexualitu, který výzkum realizoval.

Stud versus alkohol

Polovině žen i mužů znemožňuje dosažení orgasmu stres nebo psychická zátěž a únava, to i v situaci, kdy je jejich sexuální partner opravdu vzrušuje. Ve vnímání některých dalších překážek se však muži a ženy významně liší. Například stud při vyjadřování toho, co k dosažení orgasmu potřebují, uvádí jako problém třikrát častěji ženy (26 %) než muži (8 %). U mužů je zase třikrát častější překážkou alkohol (40,1 %) než u žen (13,6 %).

Skvělou zprávou však je, že ženy i muži (bez rozdělení dle věku nebo vztahové situace) jsou nejčastěji naprosto nebo celkem spokojeni s tím, jak často při sexu dosahují orgasmu. Zároveň je však mezi ženami mnohem více těch, které by chtěly orgasmu při sexu dosahovat častěji – i těch, které nejsou spokojené vůbec.

Ženy:

 • 40 % – Jsem s tím naprosto spokojená
 • 33 % – Celkem ano, ale chtěla bych častěji
 • 27 % – Nejsem s tím spokojená

Muži:

 • 80 % – Jsem s tím naprosto spokojený
 • 16 % – Celkem ano, ale chtěl bych častěji
 • 4 % – Nejsem s tím spokojený

Každá jsme jiná

„Co se týče způsobu dosahování orgasmu, je každá žena jedinečná. Proto i přesto, že existuje mnoho tipů a návodů, každá si nachází svůj individuální způsob. Je potřeba zkoušet a experimentovat, protože jen skrz zážitek můžeme zjistit, co nám skutečně vyhovuje. Do objevování se žena může pustit sama, ale stejně tak může zapojit i svůj protějšek. Nespoléhala bych na naznačování a odhodila pryč představu, že partner by měl vědět, co a jak. I přes vzájemnou blízkost neumí partner číst myšlenky. Vy sama znáte sebe a své tělo nejlépe. Nejsnazším způsobem, jak sdělit, co k dosažení orgasmu potřebujeme, je říct to – případně protějšek jemně navádět během aktivit. Věřím, že stojí za to postavit se možným obavám z pocitu trapnosti, protože ochuzovat se kvůli nim o prožití skvělého orgasmu, je opravdu velká škoda,“ radí psycholožka Mgr. Zdeňka Pospíšilová, která se zabývá poradenstvím a terapií v oblasti intimity.

Respondenti v průzkumu také odpovídali na otázku, co jim nejvíce k dosažení orgasmu pomáhá. Zde je přehled deseti intimních aktivit, které zvolili nejčastěji:

Ženy:

 • 76,9 % – Manuální stimulace mého klitorisu protějškem
 • 58 % – Orální stimulace mého klitorisu protějškem
 • 53,1 % – Penetrace mojí vaginy penisem protějšku
 • 41 % – Stimulace mých prsou a bradavek
 • 40,3 % – Stimulace mého klitorisu erotickou hračkou
 • 35 % – Moje submisivní role
 • 17,2 % – Stimulace mojí anální oblasti
 • 15 % – Penetrace mojí vaginy erotickou hračkou
 • 10,9 % – Bondage
 • 8,7 % – Moje dominantní role

Muži:

 • 82,8 % – Stimulace mého penisu vaginální penetrací
 • 77,3 % – Orální stimulace mého penisu protějškem
 • 74,4 % – Manuální stimulace mého penisu protějškem
 • 42,5 % – Moje dominantní role
 • 39,4 % – Stimulace mého penisu anální penetrací
 • 23,8 % – Stimulace mojí anální oblasti
 • 23,3 % – Moje submisivní role
 • 22,8 % – Stimulace mého penisu erotickou hračkou
 • 13,8 % – Bondage
 • 13,3 % – Stimulace mých prsou a bradavek

Co je důležité

Zajímavé je, že zatímco u mužů je zcela nejoblíbenější vaginální penetrace, u žen je až na třetím místě a mnohem významnější roli hraje stimulace klitorisu.

Podcenění důležitosti klitorisu pro ženský orgasmus – ať už ze strany protějšku, nebo samotné ženy, je velmi častou příčinou párového nesouladu v dosahování orgasmu. Pak je důležité společně prozkoumávat různé cesty, jak do intimního života stimulaci klitorisu zapojit. Ať už jako samostatnou manuální či orální aktivitu, nebo s využitím různých erotických pomůcek. Hodí se k tomu například některý párový stimulátor nasazený na penis, který při souloži také stimuluje klitoris,“ vysvětluje přední český sexuolog MUDr. Marek Broul, Ph.D., z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Žhavé zpestření

Zpestřením, na kterém se ve svých touhách shodne velká část mužů i žen, je dominance a submisivita. Mohou být vyjádřeny čistě verbálně, ale také prostřednictvím různých her na role nebo aktivit jako je například bondage (erotické svazování), kterou uvedl každý desátý respondent.

Aktivity spojené s dominancí a submisivitou mohou být pro mnoho lidí vzrušující a v rámci role play se můžeme stát tím, kým chceme. Tyto ,hry‘ nejenže pomáhají snižovat napětí a stres, ale skrze uvolnění, které přinášejí, mohou zároveň usnadňovat dosahování orgasmu a intenzivnějších prožitků. Důležitou součástí těchto aktivit je konsensus, tedy dobrovolný souhlas všech zúčastněných, a také možnost kdykoliv si v průběhu říci, že chci zvolnit nebo ,hraní‘ ukončit pomocí takzvané stopky. Určitě bych doporučila začít zlehka, zkusit například hedvábnou stuhu či šátek ke svazování, nebo měkké důtky pro spanking. Začátečníka může překvapit, jak intenzivní prožitky lze zažít i s pomocí velmi jemných technik,“ radí Mgr. Zdeňka Pospíšilová.

Štěstí přeje připraveným

Naprostá většina žen (92 %) i mužů (79 %) se shodne na tom, že dobrý je i ten sex, který nekončí orgasmem. Pokud jej nedosáhnou, zhruba polovina zástupců obou pohlaví se cítí v pohodě. Jako velmi uspokojivý s pravidelným orgasmem označuje svůj sexuální život více mužů (53 %) než žen (31 %). Ženy mnohem častěji uvádějí, že orgasmu dosáhnou jen po předehře (19 % žen vs. 1,5 % mužů).

Štěstí přeje připraveným. To platí i v intimní oblasti. Pokud toužíte po naplňujícím intimním zážitku, nepodceňte přípravu. Pánové mohou partnerce dopřát uvolňující masáž voňavými oleji. Taková předehra vaši drahou polovičku uvolní a vás neuspí. Skvělému orgasmu můžete jít naproti i společnou hřejivou koupelí s koupelovou pěnou s feromony. Můžete vyzkoušet do hrátek zapojit i erotickou hračku. Polovina respondentů výzkumu prozradila, že díky nim mají orgasmus pestřejší,“ přidává svůj tip Vojtěch Sláma.

Zdroj: Yoo.cz

Štítky: sex , vztahy

Autor článku: Petra Chmelová