Životní styl, 12. 12. 2022

Foto: Shutterstock

S přibývajícím věkem mnohem snadněji přibíráme tuk a naopak může být složitější zhubnout. Jak se nám mění tělesné složení a opravdu může za přibírání na váze náš věk? A pokud ano, dá se proti tomu účinně bojovat? Hledali jsme odpovědi.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Více tuku, méně svalů

Stárnutí s sebou skutečně nese změnu v množství tělesného tuku, přičemž nejde zrovna o změnu k lepšímu. „Realita je taková, že se zvyšujícím se věkem dochází k nárůstu tukové tkáně a zároveň dochází i k pozvolné ztrátě svalové hmoty,“ říká Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours a dodává, že obecně máme nejlepší tělesné složení z hlediska zastoupení svalů a tuků kolem 20. až 30. roku života.

To ovšem neznamená, že to máme po třicítce vzdát. Podle Věry Burešové, hlavní výživové poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse bychom se naopak měli ještě více zaměřit na správnou stravu a neměli bychom věšet na hřebík ani sportování.

Příjem a výdej v hlavní roli

Ačkoliv může být ve vyšším věku složitější udržet si štíhlou postavu, není to nemožné, a to i přesto, že s rostoucím věkem stále pomaleji využíváme tuk z tukových buněk.

Bez ohledu na věk zůstává pro hubnutí i pro přibírání zásadní to, jak máme nastavený svůj denní příjem a výdej,“ vysvětluje výživová poradkyně Věra Burešová a dodává, že velká část populace se stravujete špatně. A nejde jen o přejídání se, ale i nedostatečný příjem nutričně hodnotných jídel, jedení průmyslově zpracovaných potravin, nedostatek spánku a stres. „Proto je obzvlášť ve vyšším věku důležitá správná strava, která obsahuje co nejvíce přirozených potravin a jídel z nich, dostatek spánku a psychická pohoda,“ tvrdí Věra Burešová.

Jíte správně, a přesto přibíráte?

Za přibíráním na váze stojí špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Stačí začít správně jíst, hýbat se a vše půjde jako po másle. Opravdu je to ale takhle jednoduché? Podle některých zahraničních studií dochází vlivem stárnutí k nižší schopnosti tukových buněk uvolňovat mastné kyseliny z tukové tkáně. Fitness trenérka Tereza Kompánková však vyvrací, že by stárnutí v plné míře zodpovídalo za tloustnutí.

Za své tělo jsme zodpovědni my sami. Pokud mu dopřejeme přiměřený pohyb, ať už ve formě procházek, kruhových tréninků nebo třeba jízdě na kole, přidáme k tomu odpočinek a kvalitní stravu, nestanete se, že budeme ve stáří obézní,“ tvrdí Kompánková. Výživová poradkyně Věra Burešová k tomu pak ještě dodává, že pro udržení stávající tělesné hmotnosti s postupným stárnutím je obvykle nezbytné mírně snižovat příjem energie.

Jak znovu aktivovat tukové buňky?

Vlivem stárnutí ztrácejí tukové buňky schopnost uvolňovat mastné kyseliny z tukové tkáně. Zjednodušeně řečeno nedokážou už tak dobře využívat tuku jako zdroje energie (lypolýza). To však lze částečně zvrátit tím, že zůstaneme i ve stáří aktivní. Při fyzické zátěži se totiž vylučuje katecholamin, který podporuje zmiňovanou lypolýzu. Některé zdroje navíc uvádějí, že při fyzické aktivitě posilujeme schopnost svalových buněk využívat tuk jako zdroj energie. To je však velmi diskutované téma a nelze to tvrdit s jistotou. Například dříve někteří odborníci diskutovali pro změnu o tom, že k využívání tuku jako zdroje energie dochází zhruba po 50 minutách cvičení.

Podle výživové poradkyně Burešové můžeme ovlivnit schopnost tukových buněk využívat tuk jako zdroj energie i tím, co jíme. „Nejen ve vyšším věku doporučuji snížit příjem sacharidů. Vysoký příjem sacharidů s celkově vysokou energií může vést k nadměrné sekreci inzulinu, který má negativní vliv na zdraví a hubnutí,“ tvrdí Burešová. Zároveň ale dodává, že není třeba se sacharidů v jídelníčku bát. Měli bychom však jíst pouze ty kvalitní a takové množství, které tělo využije. V opačném případě se přebytek uloží ve formě tuků.

Co z toho vyplývá?

Stárnutí nám cestu ke štíhlejší postavě neusnadňuje, přesto bychom se na přibývající roky neměli vymlouvat, a to dokonce ani tehdy, když se jedná například o přibírání z důsledků hormonů. „Při menopauze mohou celkem často za přebírání nejen hormony, ale i nedostatek pohybu, nedostatek spánku a nevhodné stravování, které způsobuje již zmiňovanou inzulinovou rezistenci,“ vysvětluje Věra Burešová. Vždy je nutné se na problém podívat z výše stran, najít všechny možné příčiny, případně se zaměřit na možný zdravotní problém (přibírání kvůli chronickému onemocnění, stresu apod.). Pokud o zdravotní komplikace nejde, obvykle k udržení si zdravé hmotnosti i ve vyšším věku pomůže určitá střídmost v jídle a pravidelná fyzická aktivita.

Tereza Kompánková je hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours; Věra Burešová je hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse

Autor článku: Lenka Šmídová