Životní styl, 6. 11. 2023

Foto: Shutterstock

Sladit pracovní život s osobním nebývá vždy lehké. Základní krok ale složitý není. Podle mentorky a koučky Ivany Olivové je základem úspěchu držet se osvědčených postupů: uvědomte si svoji důležitost, zbavte se dojmu, že vše, co děláte, musí být dokonalé a dělejte si pravidelně radost. Když k tomu přidáte i důraz na vlastní odpočinek, máte vyhráno. Co můžete udělat pro to, abyste byly ve svém pracovním i osobním životě spokojenější? Přinášíme pár užitečných rad.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Work-life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem, je dnes velké téma. Nejčastěji se s ním pojí důraz na odpočinek, zábavu ve volném čase nebo rady „netahat si práci domů“ a naučit se efektivně zacházet se svým časem. My radíme začít s pěticí základních kroků, které fungují jako dobrý odrazový můstek směrem k spokojenějšímu a vyváženějšímu životu.

Jasné NE

Každý den se na vás valí hora žádostí, nabídek, proseb a úkolů, z nichž mnoho vůbec nemusíte řešit nebo na ně jednoduše už nemáte čas. Nedělejte ze sebe mučednici a naučte se říkat v takových případech ne. Ano si vyhraďte na nezbytnosti a své priority.

„Vždy, když se priority druhého stanou důležitější a ty vaše odsouváte, tak plýtváte velmi cennými komoditami: vaším časem a vaší energií. Pro správnou rovnováhu v životě je důležité naučit se říkat ne bez pocitu viny, a to vždy, když vám závazek vůči druhému způsobuje stres, časovou tíseň nebo dokonce frustraci. Není to snadné, a proto doporučuji vyzkoušet si odmítnutí na něčem jednoduchém. To vás posílí pro složitější situace,“ doporučuje mentorka a koučka Ivana Olivová.

Nikdo není dokonalý

Touha odvést perfektní výkon je v mnohých z nás silně zakořeněná a dnešní doba apelující na úspěch a dokonalost ideálně ve všech našich rolích tomu ještě více nahrává. Jsou to však právě perfekcionisté, kdo velmi často končí vyhořelí nebo se hroutí pod tíhou stresu. Naučte se, že všechno, co děláte, nemusí být vždy dokonalé. Naučte se žít s heslem, že něco prostě stačí. Dokonalost si rezervujte jen pro záležitosti s vysokou prioritou.

Ostatně to potvrzuje i osobní koučka. „Pokud vás nastavená laťka dokonalosti blokuje v dotahování věcí do konce, pokud se bojíte neúspěchu nebo trpíte strachem z odmítnutí či odsouzení za „nedokonalý“ projekt, pak se váš perfekcionismus stává opravdovou překážkou. Nedokonalý ale neznamená nedostatečný. Neblokujte svoje plány touhou po dokonalosti. Svět se točí příliš rychle na odsouvání radosti do budoucnosti,“ uvádí Ivana Olivová

Myslet i na sebe

Uvědomte si, že jste důležité, tak se neustále neuskromňujte na úkor druhých. Není to sobectví, ale nutná sebezáchova. Víkendy nejsou od toho, abyste dohnaly resty pracovního týdne a veškerou energii věnovaly rodině. Vždy do svých plánů zahrňte čas samy na sebe a na věci, které vás osobně těší a nabíjejí.

„Abychom všechny denní úkoly zvládali, potřebujeme se zastavit. Dát si doslova pár hodin volna od života. Potřebujeme dobít baterky, mnohdy si srovnat hlavu, ujasnit si priority. Pokud vám opravdu záleží na vašich osobních, niterných potřebách, udělejte si čas jen pro sebe,“ doporučuje Ivana Olivová.

Lenošení není hřích

Jedno z typických hesel dneška zní „žít naplno“. Je i váš diář zaplněný k prasknutí a každý den máte obsazený aktivitami? Ano, diář je skvělý nástroj pro efektivní time-management, ale proč by nás musel od rána do večera honit? Zbavte se dojmu, že váš život bude šťastný jedině tehdy, když pojedete na plný plyn. Nezáleží přece jen na tom, kolik toho stihnete, záleží na potěšení, které z toho máte. Takže čas od času prostě hoďte diář na dno šuplíku, skočte na gauč, zachumlejte se pod deku a jen tak si zalenošte.

Zdroj: TZ Ivana Olivová

Autor článku: Andrea Veselá