Životní styl, 30. 11. 2020

Foto: Shutterstock

Předvánoční čas a Vánoce přinášejí obvykle kromě krásné adventní či vánoční atmosféry i určitou dávku stresu a napětí. Stihneme vše nakoupit? Otevřou se obchody? A jak vše zvládnout včas připravit, aniž bychom ztratili nervy? Přinášíme pár tipů, jak týdny před svátky zvládnout v klidu a v pohodě.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Letošní Vánoce budou zřejmě velmi ovlivněny současnou náročnou pandemickou situací a možná i nadále zavřenými obchody, což nám znemožní tradiční nákupní šílenství. Pravděpodobně také bude méně večírků, plesů, divadel a dalších předvánočních společenských setkání.

„Je jen na nás, jak v této nové situaci k letošním Vánocům přistoupíme. Můžeme se zlobit na Covid nebo na vládu, nebo máme možnost přistoupit k letošní situaci jako k zajímavé příležitosti. Můžeme využít toho, že máme více času na své blízké. Můžeme si doma vysvětlit, že letos nebudou pod stromečkem obvyklé hory dárků, ale čas ušetřený na nakupování či večírcích můžeme věnovat klidnější přípravě samotných Vánoc a pojmout letošní Vánoce mnohem duchovněji, se zaměřením na naše vztahy, jejich prohloubení či uzdravení,“ říká terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, který patří pod obecně prospěšnou organizaci Women for Women.

Drahé dárky nepotřebujete

Zkuste sdělit svým blízkým, že letos nebudete kupovat velké množství dárku, protože současná pandemická a možná i finanční situace vám to nedovoluje. Uvidíte, že mnoho kamarádů i členů rodiny je na tom podobně a jistě také uvítají, že místo klasických materiálních dárků si můžete dát pocit sounáležitosti a pouze drobnosti, které potěší.

Využijte také toho, jestli jste všichni více doma a požádejte o zapojení do vánočních příprav rodinu. Můžete společně péct, zdobit stromeček…i uklízet byt.

Můžeme si také v této době zkusit více uvědomovat věci, které v našich životech fungují, za které jsme vděčni a které si v tradičním předvánočním shonu uvědomovat nestíháme.

Pro rodinnou pohodu

V současné době mnoho z nás trápí obavy o zdraví i existenční stabilitu a trávíme také mnohem více času se svojí rodinou. O Vánocích může být proto letos velmi náročné zůstat v pohodě a v klidu.

„Ideální je obrnit se trpělivostí. Ano, lehce se to řekne, ale hůře realizuje. Je každopádně užitečné začít u sebe, uvědomovat si své emoce, které nás ovlivňují i to, co naše emoce probouzí. Nebudeme mít tak potřebu obviňovat za své nepříjemné pocity své blízké. Možná porozumíme tomu, že za naše obavy, frustrace či strachy nemůžou naši partneři či děti, ale jsou možná způsobené neustálým sledováním zpráv na téma pandemie. V takovém případě lze naši náladu vylepšit vypnutím všech médií a procházkou na čerstvém vzduchu, která na naši náladu může mít až zázračný vliv,“ říká terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů.

Co udělat pro sebe

Zkuste k sobě být laskaví. Smiřte se s tím, že současná situace i blížící se konec roku, může přinášet spoustu negativních emocí a za své emoce se neobviňujte. Je to normální a v určité míře tyto nepříjemné emoce zažívá v současné době většina z nás.

V náročnějším období je vždycky fajn dopřát si v rámci omezených možností kontakt s přáteli, dostatek spánku, zdravé jídlo a také nezapomínat na pohyb, který snižuje koncentraci stresových hormonů a zvyšuje produkci látek, které nás zklidňují a navozují libé pocity. I když jsou zavřené posilovny, můžete vyběhnout do zimní přírody nebo si dopřát krásné rodinné zimní procházky.

Společná zábava a humor

Je také užitečné pracovat na své odolnosti vůči stresu, třeba tím, že jdeme do věcí, do kterých se nám moc nechce, ale víme, že jsou pro nás užitečné. Když nechuť překonáme a jdeme si třeba zasportovat nebo se něco nového naučíme, posilujeme tak svoji odolnost. Důležité je také nezapomínat na humor. Smích je nejlepší relaxace.  A smích a humor podněcujte. Hrajte rodinné hry. U těch se vždy uvolní atmosféra. Pusťte si společně oblíbené filmové komedie, u kterých víte, že se zasmějete, a hlavně se nebojte udělat srandu i sami ze sebe nebo ze současné situace. Protože pokud se něčemu smějeme, tak nad tím vítězíme.

Autor článku: Ivana Koutná