Životní styl, 27. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Vánoce a povánoční dny patří ke kaloricky nejhorším obdobím roku. Souvisí s nimi bujaré oslavy, večírky a často tučné sváteční pokrmy. Vrcholem několikadenního přejídání je potom silvestrovský večer.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ale co když vaří někdo jiný? Připravili jsme pro vás par tipů, jak si s účastí na takovém večírku, kde je už catering hotový, zachovat alespoň částečně fitness dekorum a do nového roku vstoupit svěží.

Nepodceňte přípravu

Pokud víte, že poslední noc v roce vás čeká pojídání dobrot, které si v kalorických tabulkách nevedou příliš dobře, zkuste se na zdravou stravu zaměřit alespoň pár dní před ní. Můžete si bez výčitek užít hodováním hlavní vánoční svátky a dny do posledního večera roku pak vyčistit jídelníček od těch „nejhorších“ potravin, jakými jsou uzeniny, slané pochutiny, sušenky a sladkosti nebo slazené výrobky.

„Hodně lidí si říká, že vánoční svátky nebude řešit. Že si dají to, na co mají chuť. Pochutnat si na mnoha typických dobrotách určitě patří k vánoční pohodě. Ale důležité je pamatovat na to, že tyto svátky netrvají týden, dva ani více. Po třídenních svátečních dnech by se měli všichni ideálně vrátit k trošku vyváženější stravě, a na silvestra si tak mohou zase dopřát nějaký ten prohřešek,“ říká výživová poradkyně a wellness koučka Monika Divišová. „Pro ty nejslabší povahy je třeba dobré si určit alespoň 3 potraviny nebo skupiny potravin, které prostě vydrží v daném mezidobí nejíst,“ dodává Divišová.

Stanovte si hranice

Nástroji, které nám pomohou se na večírku trošku krotit, jsou pravidla a limity. Ty si lze stanovit samostatně, ale efektivněji fungují, když platí ve skupince lidí.

„Je dobré si před takovou akcí říci, co určitě nebudeme konzumovat. Zaměřit se opět například na dvě až tři nejhorší potraviny nebo i druhy alkoholu, a ty si v podstatě zakázat. Lepší pak je, když to sdílíme s více lidmi, a všichni jsou na stejné vlně. Máme pak neustálý dozor od ostatních a zároveň menší nutkání pravidlo porušit,“ vysvětluje výživová poradkyně Divišová.

„Pokud nemáme ve svém okolí nikoho, s kým bychom toto mohli aplikovat, dobře fungují třeba předvánoční výzvy v pracovním kolektivu. V praxi se ukazuje, že pokud sdílí kolegové zásady správné výživy, nejenže mnohdy lépe pracují a jsou v pohodě, ale taky je to více motivuje, protože spolu tráví přes den hodně času. Vidí, jak se stravují ostatní. Takovou výzvou může třeba být, že si každý den mezi svátky půjdeme zacvičit, nebo že se na silvestra nedotkneme brambůrek a majonézy,“ doplňuje Divišová.

Hodně pijte. Tedy vodu

Říká se, že hlad je převlečená žízeň. V tomto případě to opravdu platí. A pokud víte, že si dopřejete nějaký ten chlebíček nebo sladký zákusek, omezte konzumaci rychlých cukrů alespoň vytěsněním sladkého pití. Kombinace čisté vody a tučnějších jídel je určitě lepší, než doplňovat kalorické pokrmy ještě kolovými nápoji, slazenými limonádami nebo džusy.

Dá se předpokládat, že k silvestrovské oslavě patří také alkohol. V případě pití drinků se však naopak řiďte pravidlem méně je více. A to nejen co se týká počtu vypitých pohárů a skleniček, ale také škály ingrediencí, z nichž se nápoj připravuje. Obecně platí, že nejméně kalorickým alkoholem je pivo a víno. Čím je alkohol „tvrdší“, tím vyšší má energetickou hodnotu.

Pokud se nakonec přeci jen rozhodnete třeba pro míchaný koktejl, vyberte aspoň takový, který nebude obsahovat sladké limonády, přislazované džusy, smetanu nebo sirupy.

Hlídejte se

Největší nevýhodou silvestrovských večírků je, že jsou plné jednohubek, chlebíčků, tapas a dalších mini pokrmů. Často tak ztrácíme přehled nad tím, co a hlavně kolik jsme toho vlastně snědli. Ideální je proto neochutnávat průběžně, ale poskládat si jídlo na talíř, zastavit se s ním a sníst jej v klidu.

„Když si naložíme na talíř to, na co máme chuť, a pomalu to sníme, ušetříme sami sebe zbytečného přecpání. Na talíři totiž přesně uvidíme, co se chystáme sníst, a rozhodně bude naše porce menší, než když budeme průběžně uždibovat tu a tam,“ zdůrazňuje nutriční specialistka.

„Úplně nejlepší je si ještě před večírkem říci, kolik čeho sníme. Více se pak budeme soustředit třeba na množství ochutnaných chlebíčků nebo jiných chuťovek, které bychom jinak jedli bez servítku,“ připojuje Divišová.

Monika Divišová je výživová poradkyně a wellness koučka

Autor článku: Andrea Veselá