Životní styl, 11. 6. 2023

Foto: Shutterstock

Zapomeňte na nepřirozené "dietování", počítání kalorií a další nesmysly. Vsaďte na nutričně vyvážený jídelníček, nejlépe od odborníka, a čas od času zařaďte půst. Odlehčíte tím nejen svému trávení, ale i mysli. Abyste však docílili kýžených výsledků postění se, je potřeba o něm přemýšlet a nezačít jen bezhlavě hladovět.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pokud přemýšlíte o tom, že se začnete postit, měli byste si ze všeho nejdříve zvolit typ půstu. V současné době jich totiž existuje hned několik. První variantou je půst, během kterého svůj příjem stravy soustředíte do časového rozmezí 4 až 12 hodin, tzv. leangains. Jedná se o půst, který kopíruje co nejvěrohodněji půst při Ramadánu. Další možností je tzv. alternate-day fasting, tedy střídání dne s úplným (−100 %), nebo podstatným (−75 %) snížením příjmu energie spolu s dnem příjmu stravy dle chuti. Třetí alternativou je půst, při kterém máte dva dny úplného půstu či podstatného snížení příjmu energie (cca −75 %) následované pěti dny příjmu stravy. Který je v rámci hubnutí nejefektivnější? Žádný.

Nejde jen o hubnutí

Postění může být účinnou prevencí nemocí spojovaných s inzulinovou rezistencí, jako jsou nadváha a obezita, cukrovka II. typu, choroby srdce a cév či dokonce Alzheimerova choroba. Prospívat může i po stránce psychické, protože člověk přestane být otrokem jídla a přestane trpět výkyvy hladu. Rozhodně bych však půst nevnímala jako hlavní prostředek k hubnutí,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse a dodává, že nadměrné a časté jedení zatěžuje trávicí orgány, proto může být občasný půst prospěšný. Je však důležité neplést si půst s hladovkou!

Zajímavost: Hladovka dokáže napáchat velké škody a rozhodně není pro každého. Do krátkého hladovění a dokonce i samotného půstu by se neměli pouštět lidé s podváhou a obecně nemocní lidé, u kterých je životně důležitý pravidelný přísun dodávek energie a živin. Opatrní by měli být také všichni diabetici, těhotné a kojící ženy a děti.

Podle vašich potřeb

Postních doporučení existuje několik variant. Jakou z nich zvolit by měl každý zvážit na základě svých individuálních potřeb, zdravotního stavu a ideálně to konzultovat s lékařem či alespoň výživovým poradcem. Jednou z možností je však také to, že si stanovíte vlastní podmínky půstu.

Z pohledu výživové poradkyně doporučuji celoživotní kvalitní a zdravé stravování a v případě půstu jsem spíše pro méně razantní, ale reálně zvládnutelná pravidla. Během půstu by se člověk neměl stresovat hladem, protože to nebude mít pozitivní dopad na jeho fyzické ani duševní zdraví,“ tvrdí Věra Burešová.

Omezte maso a jezte více zeleniny

Půst může vypadat klidně i tak, že omezíte konzumaci masa a naopak zařadíte větší porce zeleniny ke každému jídlu. Zdraví prospěšné je rozhodně vyloučení všech polotovarů, a tím i aditiv. Značně omezit nebo ještě lépe zcela vynechat byste měli alkohol, a to bez ohledu na to, zdali zrovna probíhá suchý únor. Pokud byste chtěli zkusit přísnější variantu půstu, krátkodobě můžete být na rýži se zeleninou či pouze na čerstvě připravovaných zeleninových šťávách a neslazených čajích.

Zajímavost: Rozhodnete-li se pro postění určitý počet hodin v kuse bez jakékoliv konzumace, nezapomeňte doplňovat tekutiny. Stačí obyčejná voda, ale nic nezkazíte ani vodou s citrónovou šťávou či neslazeným čajem.

Vycházejte z potřeb vlastního těla

I přes mnoho detailních návodů, jak se postit, co přesně jíst a co je zakázáno, neexistuje jediný správný režim postění se.

Je potřeba vždy vycházet z potřeb vlastního těla a nesnažit se držet půst či dokonce hladovět za každou cenu. Chcete-li dosáhnout zdravého a štíhlého těla, sestavte si jídelníček ze skutečných potravin. Dbejte na jejich kvalitu a čerstvost. Tento druh potravin vám dodá dostatečné množství živin a energie a nebudete tak mít potřebu se jimi ani přejídat,“ říká Věra Burešová a na závěr radí, aby každý nechal své tělo, aby rozhodlo, jestli potřebuje ke svému fungování tři či třeba pouze dvě jídla denně a jestli mu prospěje, když nějaké jídlo občas vynechá.

Zdroj: Věra Burešová / Naturhouse 

Autor článku: Andrea Veselá