Životní styl, 25. 8. 2022

Foto: Shutterstock

Život dokáže přinést obtížné situace, se kterými se vyrovnáváme různě. Nadbytečný stres ovlivňuje naše duševní rozpoložení a celkové zdraví. I přesto, že nás život vystavuje nelehkým zkouškám, je důležité nalézt rovnováhu a zůstat aktivní.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Odborníci se shodují, že fyzická aktivita dokáže nabudit pozitivní emoce i během dní plných stresu. Jak se udržet fit po fyzické i psychické stránce během náročného období, radí známá výživová poradkyně Susan Bowerman.

Tři otázky, mnoho odpovědí

Ze všeho nejdřív si ale odpovězte na následující tři otázky, které vám pomohou najít správný směr, a udržet si tak své zdraví v kondici:

  • Co je váš obranný mechanismus ve stresových nebo emočně vypjatých situacích?
  • Sníte během stresu vše, na co narazíte, nebo nejíte skoro vůbec?
  • Omezíte veškeré fyzické aktivity nebo se snažíte cvičit, abyste přišla na jiné myšlenky?

Stres a emoce ovlivňují stravovací a cvičební návyky, které se podepíšou na našem těle. Někteří v období stresu trpí nechutenstvím, jiní zas naopak sáhnou po sladkých útěchách. Mlsání nám možná pomůže na chvíli zahnat stres, vedlejší efekt v podobě nárůstu hmotnosti se ale vždy dostaví. Celkové zdraví, váhu a spokojenost může skutečně ovlivnit způsob, jakým se vyrovnáme se stresujícími situacemi. Jak se udržet v pohodě, i když emoce a stres hrají prim?

Chce to plán

Vezměte si papír a tužku a sepište si seznamu úkolů. Díky tomu zvýšíte šanci, že je do jednoho splníte. Odškrtávání splněných povinností vám navíc udělá radost a odbourá případný stres z toho, že něco zapomenete udělat.

Předem si rozmyslete, co a kdy budete jíst. Plán stravování podle Susan Bowerman pomůže nevynechávat jednotlivá jídla, a vyvarovat se tak nezdravým svačinkám. Připište na svůj seznam úkolů i „nákup potravin“ a zásobujte se ovocem a zeleninou. Základem zvládnutí stresových období je dodávat tělu to správné palivo.

Na co se těšíte?

Naplánujte si i zábavné aktivity, na které se budete moci těšit. Vaše nálada se zaručeně zlepší a budete se celkově cítit lépe. Dejte si třeba na hodinu jógy nebo si sedněte do vany s oblíbenou knihou. Tyto aktivity vás vytrhnou z denní rutiny, donutí vás vyjít z domu, navíc přijdete na jiné myšlenky a alespoň na chvíli zapomenete na okolnosti, které vás přivedly do psychické nepohody. I takové malé radosti mohou mít velký vliv na to, jak se cítíte.

Hurá ven

Ať jste doma nebo v kanceláři, jděte se odreagovat ven a na chvíli se projděte. Není to jen způsob, jak si pročistit hlavu a nadýchat se čerstvého vzduchu, ale i jak zůstat aktivní v době, kdy se vám hlavou honí úplně jiné věci.

Pozor na stresové přejídání

Sladkosti vám sice mohou pomoci zmírnit stres, ale ve skutečnosti vám dodají jen chvilkový pocit pohody. Pokud vaše tělo zaznamená výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi, mohou se projevit změny nálad, deprese nebo úzkost. Cukr se do krve dostává velice rychle, dodá tělu okamžitou energii, kterou však rychle vyčerpá. Nehledejte proto řešení problémů v tabulce čokolády a dejte si raději svačinu bohatou na proteiny.

Zdroj: TZ Herbalife / Susan Bowerman

Autor článku: Lenka Šmídová