Životní styl, 15. 11. 2021

Foto: Shutterstock

Podle odborníků na seznamování jsou napříč kraji rozdíly v přístupu při hledání lásky. Pro některé není problém dojíždět, pro dalšího je to nepřekonatelná překážka, říkají lidé, kteří pracují pro seznamovací agentury. Co dalšího se při svých průzkumech dozvěděli?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na začátku je to vždy stejné, každý chce protějšek ze svého okolí, ale tím si naši klienti snižují možnosti k seznámení,“ popisuje na úvod vztahová koučka Iveta Gajdušeková ze seznamovací agentury. Sama uvádí, že v tomto rozdíly mezi kraji nevidí. Podle ní si každý na začátku stanoví své preference a jednou z podmínek ve většině případů bývá najít někoho z místa bydliště nebo blízkého okolí.

Rozdíly mezi kraji

Podle odborníků ze seznamovacích agentur je obecně nejkomplikovanější seznámit lidi z Moravy a z východních Čech. Například ženy z Moravy sice zprvu tvrdí, že jim větší vzdálenost nevadí, ale když se někdo objeví, mají tendenci ho ihned odmítnout. Muži jsou podle expertů v tomto ohledu na první pohled otevřenější, protože velmi často automaticky očekávají, že to bude žena, která se k nim v budoucnu přistěhuje, ale když přijde na lámání chleba, tak stejně ženu odmítnou, protože bydlí moc daleko a randění je příliš komplikované.

Stejná situace je i u lidí, kteří žijí v Královéhradeckém nebo Pardubickém kraji. U lidí z těchto oblastí bývá nemyslitelné opustit dům nebo byt, o který se do té doby starali, a přestěhovat se kvůli partnerovi jinam. „Z naší zkušenosti klienti z těchto krajů vždy požadují, aby se partner stěhoval za nimi. Jedná se opravdu o výjimky, kdy je to naopak,“ popisuje situace v těchto krajích Gajdušeková.

U lidí z Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského nebo Libereckého kraje bývá situace při seznamování nejsnadnější, jsou nejvíce otevření případným změnám a flexibilní k dalším okolnostem.

Láska až za kopečky?

„Blízkost Německa a Rakouska, mnohdy i pracovní zkušenosti s prací mimo ČR pak vedou i k hledání přeshraniční lásky velmi specificky u klientů z Karlovarska a Plzeňska. Naproti tomu podobný jev vůbec nesledujeme na jižní Moravě, kde klienti striktně hledají partnera Čecha,“ říká majitelka seznamovací agentury Kristýna Mertlová.

To, že se někdy vyplatí opustit svoji komfortní zónu a dát šanci někomu, kdo je na kilometry daleko, popisuje vztahová koučka: „Do seznamky se přihlásila jedna paní z Českých Budějovic a chtěla někoho z okolí nebo z Plzeňska. Vše ostatní pro ni již bylo daleko. Poradila jsem jí, aby se tolik neomezovala dálkou, ale aby byla otevřená i novým možnostem,“ uvádí konkrétní příklad. A dodává: „Nakonec se seznámila s pánem, který je až ze severní Moravy. Tento pár se seznámil minulý rok a jsou stále spolu a spokojení. Dokážou logisticky zvládnout vztah i na dálku, která je větší než původních 100 km.“

Milovaná na metru

Velkou roli také samozřejmě hraje věk. Starší lidé bývají méně ochotní přizpůsobovat se změnám, a to stěhování se z místa bydliště, kde žijí několik desítek let, rozhodně je. Ze zkušeností seznamek to ale může být i naopak. Podle nich například i mladí lidé  z hlavního města preferují muže pouze z Prahy a protějšek ze Středočeského kraje nepřipadá v úvahu.

„Zastupovali jsme v minulosti dokonce klienta, který byl mladý, vzdělaný IT specialista, a ten striktně trval na partnerce pouze podél trasy metra, neboť prý z dlouhodobého pohledu odmítá ztrácet čas složitějším dojížděním na rande,“ popisuje Mertlová.

Dynamika vztahů bývá obecně ve všech krajích oproti Praze výrazně rychlejší. Většinou partneři plánují při třetím rande společný víkend, kde se rozhodnou, zda spolu chtějí, nebo nechtějí být. Oproti tomu randění v hlavním městě bývá překvapivě tradičnější a společný víkend či výlet s přespáním domlouvají partneři obvykle až po několika schůzkách, když se ve vztahu už cítí jistěji.

Zdroj: TZ Date2K a Tvoje láska

Štítky: vztahy

Autor článku: Petra Chmelová