Životní styl, 6. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Porod je jednou z nejkrásnějších, ale také nejnáročnějších a nejsilnějších zkušeností v životě žen. Je synonymem pro velkou fyzickou bolest, ale zároveň neméně velkou radost spojenou s narozením potomka. O čem se však příliš nemluví, je zásah, který porod znamená pro intimní život rodičů.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

S příchodem miminka na intimní chvíle s partnerem nezbývá již příliš času a pro mnoho žen se po porodu sex často stává bolestivou záležitostí, a tak se mu raději vyhýbají. Je možné se vrátit do intimního života bez zbytečné bolesti?

Čas pro sebe

Po narození potomka se život rodičům velmi často obrátí vzhůru nohama, jednoduše zapomínají sami na sebe. Sex a intimita se tak i na dlouhou dobu odsouvají na poslední kolej. To však partnerskému životu dlouhodobě neprospívá.

Najděte si alespoň každý týden chvilku sami pro sebe a objevte v sobě opět vášeň jeden k druhému. Není nutné hned začínat stykem, jde se k němu propracovat postupně – doteky, mazlením – bez strachu a bolestí.

Zpříjemněte si prostředí

Vašemu sexuálnímu životu rozhodně nepřispívá ani spěch či obava, že vás vaše dítě může „při tom” slyšet nebo dokonce vidět. Při návratu vašich intimních rolí si proto ideálně zajistěte hlídání a prostor, kde se můžete cítit příjemně, přirozeně a hlavně bezpečně.

Tělo po porodu samozřejmě prošlo změnami a některé ženy se proto nemusí cítit dostatečně přitažlivě, proto není od věci zvolit tlumené světlo, jež spolu s příjemnou hudbou navíc navodí příjemnou atmosféru.

Suchost „tam dole“

Na vině v odmítání sexu žen po porodu nemusí být pouze poranění, ale také problémy s přirozenou vlhkostí sliznice. Komplikace se zvlhčením nemusí být nutně spjaté s tím, že by se ženám sex nelíbil. Velmi často za ně mohou poporodní hormony a změny spojené s laktací. Nedostatečně vlhká pochva je poté náchylná k poraněním a následně k vaginálním mykózám a zánětům.

Pro zpříjemnění intimních chvil po porodu mnoho žen sahá po lubrikantu, ten však nemusí vždy svým složením vyhovovat jejich specifickým potřebám a rozhodně dlouhodobě neřeší problém se suchostí sliznice. Ideální variantou na cestě k obnově vaginálního prostředí jsou proto gely s obsahem kyseliny hyaluronové, mléčné a askorbové. Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla a regeneruje podrážděnou sliznici. Kyselina mléčná zase přispívá ke správnému pH a podporuje přirozenou mikroflóru pochvy. Kyselina askorbová, neboli vitamin C, pak napomáhá udržet přirozeně kyselé prostředí.

Autor článku: Ivana Koutná