Životní styl, 8. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Budíte se bez energie? Jsou vaše rána pomalá a neproduktivní? Zjistěte, jak si můžete zlepšit den, když ho začnete trochou pohybu. Pokud se ranní cvičení stane součástí vašeho ranního rituálu, již brzy uvidíte výsledky na své postavě.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

„Miluji rána. Po probuzení vyskočím z postele s úsměvem na rtech a těším se na svůj ranní šálek čaje, procházku se psy a cestu do fitka, kde mě čeká den plný pracovních povinností. Většinou všechno stihnu do sedmi hodin,“ uvádí fitness expertka Samantha Clayton. To, co je pro některé – obzvláště milovníky spánku – nepředstavitelné, je pro ni každodenní rutinou. „Nebudu vám radit, abyste od zítřka začínali svůj den v pět hodin ráno, ale zkuste každý den vstát o pár minut dřív až do doby, než vám ráno zbude 30 minut na pořádné cvičení,“ dodává.

Pravidelný pohyb se podepíše také na vaší psychice – budete pozitivní a více produktivní během dne. Říkáte si, že každý jsme jiný a vám více vyhovuje cvičení v odpoledních nebo večerních hodinách? Máte pravdu, ale je prokázané, že ranní aktivita je pro člověka přínosná. Podívejte se na tři důvody, proč byste se neměli bát po ránu rozhýbat:

Proč se díky rannímu cvičení budete cítit lépe?

Zdravější dobroty

Je pravděpodobné, že když svůj den začnete aktivně, budete během dne přirozeně volit zdravější pokrmy. Často je tomu právě ráno, kdy saháme po sladkých a tučných jídlech, jelikož si myslíme, že nám pomohou se probrat. Pokud začneme den nezdravou snídaní, bude nám nejspíše během dne významně kolísat hladina krvi v cukru a dostaví se tak efekt spíše opačný – budeme se cítit unaveně. Sladkosti mohou být navíc návykové. Takže než si příště dáte po ránu koblihu, vzpomeňte si, že vaše chutě na nezdravé jídlo během dne pak jen tak něco nezastaví.

Energie na rozdávání

Ranní cvičení vám dodá dávku energie, a navíc vás zachrání před konzumací zbytečných a nezdravých kalorií. Mnoho lidí potvrzuje, že po cvičení mají chuť na něco čerstvého a zdravého. Navíc dojde krátkodobě ke zvýšení srdečního tepu, což podpoří nejen srdeční činnost, ale také proudění krve, díky čemuž vám energie rozhodně chybět nebude.

Lepší rozvrh

Trávíte ráno čas dojížděním do práce? Co si raději přivstat a strávit půl hodinu ve fitness centru poblíž vašeho zaměstnání? Pravděpodobně se tak vyhnete ranním dopravním zácpám, a ještě využijete čas před prací mnohem efektivněji. V případě, že se v okolí vašeho zaměstnání žádné vhodné místo nenachází, můžete například vyrazit na procházku a prozkoumat okolí.

Je jasné, že nyní v období letních a podzimních měsíců bude mnohem jednodušší zvyknout si na brzké vstávání než v zimě, kdy poslední, co chcete, je vylézat za tmy z postele. Když ale začnete hned, vytvoříte si pravidelný návyk.

Samantha Clayton je fitness expertka, bývalá olympijská reprezentantka ve sprintu a garantka společnosti Herbalife

Autor článku: Ivana Koutná