Životní styl, 2. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Jedna z nejtěžších situací, jež vás může potkat, je, když víte, že někdo z vašich blízkých se nachází v ohrožení z důvodu domácího násilí, a vy netušíte, jak pomoci. Jak adekvátně zasáhnout, abyste pomohli a situaci naopak nezhoršili? A jak vůbec získat jistotu, že jste okolnosti vyhodnotili správně?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Oběti domácího násilí, zejména pokud jsou jimi senioři a seniorky, totiž o svém problému často nemluví. Stydí se, nevědí, jak tuto problematiku řešit, a také mohou chtít bránit útočníky: ti jsou totiž nezřídka jejich blízkými osobami. Jaké kroky tedy můžete podniknout v případě, že oběti domácího násilí chcete pomoci a být jí oporou?

Blízcí v nebezpečí

Na linku důvěry Senior telefon, která funguje při organizaci ŽIVOT 90, zavolal pan Jaromír s tím, že má strach o svou maminku. Ta bydlí s manželem, Jaromírovým tatínkem, který vždy hodně pil a poté byl agresivní a maminku bil. Jaromírova matka nyní však několik let trpí Alzheimerovou nemocí, tudíž je pro svého manžela ještě snazší obětí. Postupem času sice ubylo fyzických útoků, přetrvávající útoky verbální jsou nicméně stejně závažné.

„V tomto případě jsme museli klientovi připomenout, že to, co popisuje, je domácí násilí. Z výpovědi jsme zjistili, že v době, kdy klientova maminka ještě nebyla nemocná, vždy podlehla manželovým slibům a po útocích mu odpustila. Ze strachu a pravděpodobně částečně i z lásky, ačkoliv jí manipuloval, vyhrožoval jí a zastrašoval. Museli jsme tedy klientovi vysvětlit, že takové chování není za žádnou cenu přípustné,“ vysvětluje František Horák, vedoucí linky důvěry Senior telefon organizace ŽIVOT 90.

Kdo zasáhne?

Příběh pana Jaromíra je složitý i v tom, že on sám má ze svého otce strach a neví, jak zmíněné události dokázat. Nebydlí navíc ve stejném městě jako rodiče a má děti a práci, čas potřebný pro řešení situace si tudíž hledá obtížněji. Přiznává, že se odhodlal k tomu, aby odeslal přihlášku do domova se zvláštním režimem, bude nicméně ještě trvat, než se v něm uvolní místo.

 „V takovém případě, kdy je třeba akutního a okamžitého jednání, jsme klientovi doporučili několik možností, kterých může využít, než se mu dostane odpovědi z domova se zvláštním režimem. Jednou z nich je i oslovení příslušné městské části, která by měla být schopna pomoci zařídit vhodné, a především bezpečné bydlení,“ popisuje jednu z méně známých možností Horák.

Pomoc přes den

Další možností je samozřejmě umístění do odlehčovacího centra.

„To, které provozujeme v organizaci ŽIVOT 90, má dvě formy: pobytovou a ambulantní. V rámci první zmíněné poskytujeme nepřetržitou péči seniorům a seniorkám, kteří ji potřebují. Například osobám se sníženou pohyblivostí nebo těm, o které se zrovna v danou chvíli nemůže postarat rodina. V rámci ambulantní formy poskytujeme péči každý všední den od osmi ráno do čtyř hodin odpoledne a jedná se o denní pobyt, kdy k nám klienti dochází většinou z důvodu rehabilitace nebo udržení duševní a fyzické kondice,“ vysvětluje manažerka Komunity organizace ŽIVOT 90 Terezie Šmídová.

Služba Tísňové péče

Poslední a velmi účinnou variantou, jak pomoci blízké osobě, která je obětí domácího násilí, je zajištění služby Tísňové péče. Ta funguje primárně v případech náhlého zhoršení zdravotního stavu a zajistí rychlý příjezd odborníků, užitečná nicméně může být i v případech domácího násilí. Senior či seniorka má k dispozici tlačítko, které v případě nouze zmáčkne, a pomoc přijede.

Řešení neodkládejte

„Velmi důležité je řešit každý jednotlivý případ poranění a vzít seniora či seniorku k lékaři, a to nejen ze zdravotního hlediska, ale i proto, že tímto způsobem budou důkazy o násilí zdokumentovány,“ radí František Horák z organizace ŽIVOT 90.

Jednou z dalších možností je pak v případě incidentu volat na linku 112. V opakovaných případech je pak možné začít operovat s institutem vykázání, který lze aplikovat na obyvatele jedné domácnosti i přesto, že na místě mají trvalý pobyt.

„Důrazně však doporučujeme všem, aby se zajímali o své okolí. Nikdy nevíte, co se děje za zavřenými dveřmi, a senioři a seniorky jsou snadnými oběťmi. Útočníky jsou navíc často právě ti, kteří jim jsou nejblíže. Pokud tedy má kdokoliv podezření na domácí násilí, neměl by vyčkávat, ale podniknout kroky, které mohou takovou činnost eliminovat a nejlépe úplně zastavit,“ apeluje na všechny František Horák.

Zdroj: Odborníci organizace ŽIVOT 90

Autor článku: Ivana Koutná