Životní styl, 31. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Pořád válčíte s vlastní tělesnou hmotností, která má do ideálu daleko? Vyzkoušejte účinné diety potvrzené vědou. Která z nich získá vaše srdce a o kolik měsíčně můžete zhubnout?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Snižování tělesné hmotnosti nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá. Stačí, když se kousnete do rtu, zatnete zuby a začnete jinak jíst. Těchto pět způsobů stravování přitom nabízí slibné výsledky!

Strava s nízkým obsahem sacharidů

Low-carb a ketogenní strava (nízkosacharidová a vysokobílkovinná) je založena na minimálním příjmu sacharidů a vysokém příjmu kvalitních bílkovin. Pokud je v těle sacharidů málo, organismus v játrech vytváří ketony, které se dají považovat za náhradní zdroj paliva. Ketony jsou pak využívány všemi buňkami v těle, a to i mozkem. Dochází k maximálnímu spalování tuků, a to z jednoho prostého důvodu.

Při omezení příjmu sacharidů tělo vyčerpá své zásoby a po nějakém čase začne energii získávat právě z tuků. Nižší hladina sacharidů udržuje stabilnější hladinu cukru v krvi, takže nízkosacharidová strava je ideální nejen pro lidi, kteří potřebují zhubnout, ale i pro ty, jež se snaží o optimalizaci svého zdraví a eliminaci rizika srdečního onemocnění.

Navíc je flexibilní a umožňuje jemně doladit příjem sacharidů v závislosti na osobních cílech. Na jakých hlavních pilířích stojí? Maso, ryby, vejce, ovoce, ořechy a zdravé tuky (kupříkladu olivový olej), minimum škrobů, tuků a zpracovaných potravin.

Výsledek: Za 4 týdny zhruba o 6 kilo lehčí.

Středomořská strava

Středomořská strava ani tak není dietou jako životním stylem. Bývá extra účinná při prevenci srdečních chorob a zahrnuje spoustu zeleniny, ovoce, ryb, drůbeže, celých zrn, luštěnin, mléčných výrobků a extra panenského olivového oleje. Při snižování váhy je taktéž účinná.

Výsledek: Za 4 týdny o 3 až 6 kilo lehčí.

Paleo strava

Paleo stravování neboli dieta doby kamenné v současné době patří k těm nejoblíbenějším stravovacím režimům na světě. Jídelníček se přitom skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec. Co se týče tuků, tak k těm hlavním patří olivový olej, máslo, kokosový olej, avokádo, popřípadě sádlo.

Výsledek: Za 4 týdny o 3 až 8 kilo lehčí.

Veganská strava

Veganská strava je stále populárnější. Vědci ji spojili s řadou zdravotních výhod, včetně hubnutí, zlepšeného zdraví srdce a lepší kontroly hladiny cukru v krvi. Strava je založena výhradně na rostlinných potravinách a vylučuje všechny živočišné produkty.

Výsledek: Za 4 týdny o 4 až 8 kilo lehčí.

Bezlepková strava

Bezlepkové stravování představuje nutnost zejména pro jedince s intolerancí na lepek, protein, který se nachází v pšenici, žitu a ječmeni. Pokud se zároveň sníží i příjem sacharidů, zpravidla dochází k hubnutí. Pravda je ale taková, že bezlepková dieta není spásou pro všechny. Zatímco jednomu může pomoci, jiný bude naopak unavený a podrážděný – a třeba i nějaké to kilo přibere. Na druhou stranu, kdyby všichni lidé byli stejní, nuda by světem vládla.

Výsledek: Za 4 týdny o 2 až 8 kilo lehčí.

Autorský článek

Další info: Diets that work fast: fastest diet plans for quick results; The 12 Best Diets for Fast Weight Loss

Autor článku: Ivana Koutná