Životní styl, 30. 8. 2022

Foto: Shutterstock

Naše tělo si snadno zvykne na cvičení, která opakujeme stále dokola. Chcete svému tréninku dodat nový impulz? Zařaďte několik cviků, díky kterým se zaručeně zapotíte.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Naše tělo si snadno zvykne na cvičení, která opakujeme stále dokola. Pokud se vám stává, že je pro vás po určité době trénink příliš jednoduchý, můžete zpozorovat, že se přestanou dostavovat kýžené výsledky. Tělo se potřebuje neustále zlepšovat a přizpůsobovat, čehož dosáhnete jednoduše zvýšením intenzity tréninku. Neméně důležité je být konzistentní, zakládat si na vyvážené stravě a dopřát tělu dostatek času pro regeneraci.

Jste připraveni opět nakopnout svůj trénink? Podívejte se, které cviky pro zvýšení intenzity do něj můžete zařadit:

Sprinty

Rychlý běh je skvělým pomocníkem ke zlepšení fyzičky a posílení těla. Stačí několikrát přesprintovat krátkou vzdálenost a rázem budete zahřátí. Pokud běháte na páse, zařaďte 5×20 sekund rychlého běhu mezi jednotlivé série vašeho stávajícího tréninku.

Sprintujte 20 vteřin, 60 vteřin odpočívejte a následně celý postup zopakujte. Stejně tak se můžete sprintům věnovat i venku.

Angličáky

Pomohou vám s posílením celého těla. Jeden angličák se skládá z dřepu, zakročení, vzporu na rukou, kliku a výskoku. Jedná se o intenzivní pohyb, který prověří vaši koordinaci a posílí téměř každý sval v těle. Angličáky můžete zařadit nakonec tréninku nebo mezi jednotlivými sériemi. „Ráda si dávám angličáky jako výzvu, snažím se jich udělat co nejvíce, dokud je ještě provádím technicky správně. Pokud na tom nejste výkonnostně ještě tak dobře a tento způsob je pro vás příliš náročný, zkuste 4 série po 15 opakováních s krátkým odpočinkem mezi jednotlivými sériemi,“ radí fitness expertka Samantha Clayton.

Začněte dřepem, dlaně položte před sebe na zem a odskokem nohou se dostanete do pozice vzporu. Nyní udělejte klik a následně přiskočte nohami zpět. Narovnejte se a na závěr ještě vyskočte do vzduchu.

Pavoučí kliky

Skvělým způsobem, jak dodat cvičení intenzitu jsou také kliky, obzvlášť pokud zvolíte jejich obtížnější variantu. Díky klikům posílíte prsní a zádové svaly, ale ani zbytek těla nezůstane pozadu. Zapojíte také střed těla, ruce a hýždě.

Začněte ve vzporu. Pomalu pokrčujte ruce v ramenou, tak aby lokty směřovaly ven, a vršek těla se přibližoval směrem k podlaze. Zároveň pokrčte levé koleno, aby se dotklo levého lokte. Následně ruce a nohu propněte a vraťte se do pozice vzporu. Znovu přejděte do kliku, tentokrát přitáhněte pravé koleno k pravému lokti. Vraťte se do pozice vzporu. Pavoučí kliky provádějte ve 3 sériích po 10-12 opakováních na konci tréninku.

Švihadlo

Pokud se chcete při tréninku zapotit, zařaďte 5-10 minut skákání přes švihadlo. Skákání patří mezi cvičení s vysokým dopadem a přináší tak benefity v podobě posílení kostí a svalů, stejně jako jiná cvičení tohoto typu.

Změna po všech stránkách

Změna cvičebního režimu by se měla projevit také na složení stravy. Větší energetický příjem si žádá přísun všech nezbytných živin. V momentě, kdy není těžký trénink doplněný také vhodnou stravou, hrozí riziko svalových poranění, dehydratace nebo zvýšeného pocitu únavy během dne.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet nové cviky, nejspíše se u nich zapotíte více než jste normálně zvyklí. Platí to obzvláště v případě, že cvičíte ve vyhřátém prostředí domova. Proto je důležité doplňovat tekutiny během a po cvičení a dbát na celkový pitný režim během dne. Pravidelná hydratace podpoří vaši výkonnost a také proces regenerace.

Pamatujte, že abychom na sobě viděli změnu, je důležité se neustále překonávat. To platí ovšem jen do té míry, dokud můžeme pohyb vykonávat pravidelně a nebrzdí nás přehnaná únava či bolest svalů. Klíčem k dlouhodobému úspěchu je nalezení rovnováhy. I za cenu několika přešlapů. Poslouchejte své tělo a naplno si vychutnejte každou pohybovou aktivitu.

Zdroj: TZ Herbalife / Samantha Clayton

Autor článku: Lenka Šmídová