Životní styl, 6. 1. 2024

Foto: Shutterstock

Každá budoucí maminka počítá s tím, že zvláště porod pro ni bude jedním z nejzásadnějších okamžiků v životě. Emočně silné chvíle přichází ale i po něm. Kapitola sama o sobě je kojení – už jen kvůli tomu, že pohled na první přisátí miminka k prsu se vám už navždy vryje do paměti. Na druhou stranu právě problémy s kojením v kombinaci s nedostatkem spánku mohou být také spouštěčem stresu. Jak tomu předejít a užít si jedno z nejkrásnějších období co možná nejvíce v klidu?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pomalý rozjezd

Období šestinedělí bývá pro čerstvou maminku citlivé a plné nových vjemů a nesnáze s kojením náladě rozhodně nepřispívají. Potíže s rozjetím laktace však zažívá spousta maminek. Než se mateřské mléko spustí, může od porodu uběhnout i několik dní. Proto je potřeba být ke svému tělu trpěliví a shovívaví.

Pomoct vám může například prsní pumpa, která proces výrazně uspíší. Nejčastěji se mléko spouští okolo třetího dne od porodu, kdy vás může překvapit i nekontrolovatelná laktace. Vyplatí se tedy mít u sebe pro všechny případy balíček “první pomoci“ – prsní vložky i kojicí podprsenku.

Jak správně kojit

Máme mléko, máme i kontakt a přichází na řadu spousta dalších otázek. Jak dlouho a správně kojit? Je normální, že kojím téměř bez přestávky? A co když prsa tvrdnou? Ideální dobu kojení nejspíše nikde nevyčtete, je to zkrátka silně individuální záležitost. Řiďte se potřebou dítěte a pocitem úlevy ve vašem prsu.

Ze začátku se vám může zdát, že celé dny jen kojíte, ale je to v naprostém pořádku. Postupem času si miminko zvykne na to, že může sát intenzivněji a udělat si tak zásoby energie na delší dobu. Nezapomeňte prsa pravidelně střídat – nemělo by se stát, že jedno nebo rovnou obě prsa tvrdnou a bolí. Od tohoto problému vám může ulevit prsní pumpa, která je zároveň nezbytným pomocníkem v době, kdy zrovna nemůžete kojit, ale chcete miminku dopřát cenné mateřské mléko.

Zázračné mateřské mléko

Nad otázkou, jak dlouho kojit, si láme hlavu nejen spousta maminek, ale i odborníků z lékařské sféry. Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu šesti měsíců, jiní odborníci zase tvrdí, že ideální dobou je jeden rok. Jednoznačná odpověď však neexistuje. Dá se však tvrdit, že po uplynutí jednoho roku, respektive v období, kdy se z kojence stává batole, představuje mateřské mléko už pouze doplněk stravy. O konci kojení může rozhodnout několik proměnných, jako je třeba potřeba dítěte nebo váš komfort či zdravotní stav.

Důležité je ale podotknout, že jedině mateřské mléko se v průběhu času dokáže měnit a přizpůsobit se požadavkům rostoucího dítěte. Díky němu nemusíte přemýšlet nad vyváženou stravou – miminko, které pije mateřské mléko, má pravidelný příjem optimálních živin, jako jsou sacharidy, bílkoviny, enzymy nebo vitamíny, které přispívají ke správnému růstu a vývoji dítěte.

Rada na závěr? Když dáte na svou mateřskou intuici a nebudete se řídit předem psanými stereotypy, nemusí být pro vás prvotní období s miminkem stresující, ba naopak může být plné radosti a nových poznání. Držíme palce!

Zdroj: TZ Kendamil

Štítky: děti , kojení

Autor článku: Lenka Šmídová