Vědecké studie prokázaly, že už po několika málo lekcích na sobě začnou lidé cvičící jógu pozorovat pozitivní změny a zaznamenají i úbytek váhy. Tímto druhem cvičení se totiž zrychlí metabolismus, a přitom se udržuje hladina cukru v krvi. Jóga má okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že posiluje obranyschopnost těla.
„Cvičení jógy pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav, zvyšuje fyzickou kondici, pomáhá s bolestmi zad, zklidňuje nervový systém, rozvíjí rovnováhu a koordinaci pohybů a hlavně – odbourává stres,“ říká pro FitsRozumem.cz zkušený indický lektor jógy Ziyad Mullappally Kolappuram, který pochází z Keraly a nyní působí ve Velkých Karlovicích.
Podle odborníků nejvíce lidí začne s jógou právě kvůli bolesti zad. „Cvičení jógy prokazatelně přináší úlevu od bolesti. Pravidelné a správné provádění cviků zcela změní vadné držení těla, které může být jednou z mnoha příčin zdravotních problémů. Každá hodina cvičení je velice brzy znát,“ poukazuje na výhodu tohoto cvičení Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness.
Kdykoli, kdykoli, kdekoli
Jóga je navíc vhodná téměř pro kohokoli a dá se cvičit v podstatě kdekoli, protože na ni nepotřebujete žádné speciální nářadí ani prostory. „Je prokázáno, že lidé bez jakýchkoli zkušeností v ní udělají pokrok doslova během první hodiny. A zvládnou ji i lidé se zdravotními problémy. Jóga nemusí být složitá a není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání. Nejzásadnější je jógový plný dech, kdy stahujeme a zpevňujeme svaly, což je skvělá věc pro hluboký stabilizační systém, který bývá mnohdy opomíjen,“ dodává Jana Havrdová.
To potvrzuje i indický lektor Ziyad Mullappally Kolappuram s tím, že tyto hluboké výdechy považují mistři jógy za očistné. Díky nim se prý naše tělo dokáže zbavit nežádoucích toxinů a dobře prováděnými nádechy zase zvyšujeme potřebné množství kyslíku. „Krátké ozdravné brániční cvičení si můžete dopřát kdykoliv – v autě, tramvaji i na židli u počítače.“
Nastartujte den
Ideální je nastartovat si hezky den, ráno si trochu přivstat a udělat si třeba nejznámější jógový cvik Pozdrav slunci. Ten trvá jen chvilinku, pomůže vám protáhnout celé tělo a hlavně jej můžete dělat kdekoliv – na chalupě, v hotelovém pokoji nebo u bazénu. Jak na něj?
- Spojte dlaně před hrudníkem. Soustřeďte se na svůj dech a zklidněte mysl.
- S dlouhým hlubokým nádechem zvedněte paže vzhůru a protáhněte přední stranu trupu.
- S výdechem přejděte přes rovná záda do předklonu. Cítíte, jak protahujete celou zadní stranu těla od achilovek, lýtek, stehen až po zádové svalstvo.
- S nádechem odkročte pravou nohou co nejvíce vzad, zadržte dech a s výdechem dejte dozadu i druhou nohu.
- Nohy jsou u sebe na šířku pánve, pažemi se zapíráte na úrovni ramen a na chvíli zadržte dech. Vaše tělo je zpevněné.
- Tělo držte pořád v jedné přímce a s dlouhým výdechem se spusťte na zem.
- Boky se zapřete o zem a s nádechem přejděte do pozice kobry, kdy se zvedáte nahoru na opřených rukou. Pozor na ramena – nezvedají se! Vydechněte a vraťte se zpět do lehu na zemi.
- Přejděte do pozice psa – zvednete se na rukou nahoru do obráceného mostu, nohy jsou rovněž v protažení a váhu přenesete co nejvíce na paty. Několikrát prodechněte.
- S nádechem vykročte pravou nohou vpřed mezi ruce. S výdechem přisuňte i levou nohu a propněte kolena. Dostáváte se do hlubokého předklonu, vyvěste trup, kolena jsou propnutá.
- Obratel po obratli se pomalu zvedněte nahoru do vzpažení, spojte dlaně nad hlavou. S výdechem přeneste spojené dlaně zpět na střed hrudníku a zklidněte svou mysl.
Ziyad Mullappally Kolappuram je zkušený indický lektor jógy působící v ČR, Jana Havrdová je prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness