Životní styl, 12. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Hledáte sport, který vám zaručí protažení a posílení celého těla a dodá vám dostatek energie? Pak je pro vás tím pravým jóga. Její blahodárné účinky jsou nejen prověřeny staletími, ale také potvrzeny moderní vědou.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vědecké studie prokázaly, že už po několika málo lekcích na sobě začnou lidé cvičící jógu pozorovat pozitivní změny a zaznamenají i úbytek váhy. Tímto druhem cvičení se totiž zrychlí metabolismus, a přitom se udržuje hladina cukru v krvi. Jóga má okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že posiluje obranyschopnost těla.

„Cvičení jógy pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav, zvyšuje fyzickou kondici, pomáhá s bolestmi zad, zklidňuje nervový systém, rozvíjí rovnováhu a koordinaci pohybů a hlavně – odbourává stres,“ říká pro FitsRozumem.cz zkušený indický lektor jógy Ziyad Mullappally Kolappuram, který pochází z Keraly a nyní působí ve Velkých Karlovicích.

Podle odborníků nejvíce lidí začne s jógou právě kvůli bolesti zad. „Cvičení jógy prokazatelně přináší úlevu od bolesti. Pravidelné a správné provádění cviků zcela změní vadné držení těla, které může být jednou z mnoha příčin zdravotních problémů. Každá hodina cvičení je velice brzy znát,“ poukazuje na výhodu tohoto cvičení Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness.

Kdykoli, kdykoli, kdekoli

Jóga je navíc vhodná téměř pro kohokoli a dá se cvičit v podstatě kdekoli, protože na ni nepotřebujete žádné speciální nářadí ani prostory. „Je prokázáno, že lidé bez jakýchkoli zkušeností v ní udělají pokrok doslova během první hodiny. A zvládnou ji i lidé se zdravotními problémy. Jóga nemusí být složitá a není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání. Nejzásadnější je jógový plný dech, kdy stahujeme a zpevňujeme svaly, což je skvělá věc pro hluboký stabilizační systém, který bývá mnohdy opomíjen,“ dodává Jana Havrdová.

To potvrzuje i indický lektor Ziyad Mullappally Kolappuram s tím, že tyto hluboké výdechy považují mistři jógy za očistné. Díky nim se prý naše tělo dokáže zbavit nežádoucích toxinů a dobře prováděnými nádechy zase zvyšujeme potřebné množství kyslíku. „Krátké ozdravné brániční cvičení si můžete dopřát kdykoliv – v autě, tramvaji i na židli u počítače.“

Nastartujte den

Ideální je nastartovat si hezky den, ráno si trochu přivstat a udělat si třeba nejznámější jógový cvik Pozdrav slunci. Ten trvá jen chvilinku, pomůže vám protáhnout celé tělo a hlavně jej můžete dělat kdekoliv – na chalupě, v hotelovém pokoji nebo u bazénu. Jak na něj?

  1. Spojte dlaně před hrudníkem. Soustřeďte se na svůj dech a zklidněte mysl.
  2. S dlouhým hlubokým nádechem zvedněte paže vzhůru a protáhněte přední stranu trupu.
  3. S výdechem přejděte přes rovná záda do předklonu. Cítíte, jak protahujete celou zadní stranu těla od achilovek, lýtek, stehen až po zádové svalstvo.
  4. S nádechem odkročte pravou nohou co nejvíce vzad, zadržte dech a s výdechem dejte dozadu i druhou nohu.
  5. Nohy jsou u sebe na šířku pánve, pažemi se zapíráte na úrovni ramen a na chvíli zadržte dech. Vaše tělo je zpevněné.
  6. Tělo držte pořád v jedné přímce a s dlouhým výdechem se spusťte na zem.
  7. Boky se zapřete o zem a s nádechem přejděte do pozice kobry, kdy se zvedáte nahoru na opřených rukou. Pozor na ramena – nezvedají se! Vydechněte a vraťte se zpět do lehu na zemi.
  8. Přejděte do pozice psa – zvednete se na rukou nahoru do obráceného mostu, nohy jsou rovněž v protažení a váhu přenesete co nejvíce na paty. Několikrát prodechněte.
  9. S nádechem vykročte pravou nohou vpřed mezi ruce. S výdechem přisuňte i levou nohu a propněte kolena. Dostáváte se do hlubokého předklonu, vyvěste trup, kolena jsou propnutá.
  10. Obratel po obratli se pomalu zvedněte nahoru do vzpažení, spojte dlaně nad hlavou. S výdechem přeneste spojené dlaně zpět na střed hrudníku a zklidněte svou mysl.

Ziyad Mullappally Kolappuram je zkušený indický lektor jógy působící v ČR, Jana Havrdová je prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness

Autor článku: Ivana Koutná