Životní styl, 2. 9. 2023

Foto: Shutterstock

Sehnat se dá už za 50 korun, a to v každé lékárně. Aktivní uhlí zkrátka patří k oblíbeným trendům. Prý detoxikuje tělo a zbavuje ho toxinů. Jaká je pravda a kdy se ho raději vzdát?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Lidé konzumují aktivní uhlí (absorpční uhlí, případně aktivované uhlí) například hned poté, co se přejí jídlem nebo to přeženou s alkoholem. Říká se o něm, že vyniká vysokou absorpční schopností a váže na svůj povrch plyny a toxické látky ze zažívacího traktu. Vyrábí se přitom z uhlí, dřeva nebo kokosových ořechů. Výrobci jej pak ošetřují tak, aby bylo poréznější. Zvětšení jeho povrchu tímto způsobem umožňuje, aby se na něj navázalo více látek. Toto opatření tak způsobuje „aktivaci uhlí“.

Hodina H

Sluší se však uvést, že účinky některých volně prodejných výrobků z aktivního uhlí nepodporují žádné vědecké důkazy. V tomto směru se vyplatí poradit se s lékařem a dát na jeho doporučení. V případě zvolení správného typu může aktivní uhlí zabránit tělu absorbovat toxické látky. Ovšem má to malý háček.

Pokud osoba požije nějaký ze specifických toxinů (kovů, jako je třeba železo, ale i uhlovodíků, ke kterým patří benzín či ředidla barev), musí být aktivním uhlím ošetřena do jedné hodiny od kontaktu s nebezpečnou látkou. Po uplynutí této doby bývá léčba uhlím neúčinná.

Bez rizik se neobejdete

Některé látky se však pohybují trávicím traktem pomaleji než jiné, proto se lékař může rozhodnout aplikovat aktivní uhlí za obvyklé jednohodinové okno. Správné množství absorpčního uhlí závisí na množství jedu, které dotyčný spolkl. Jedna ze strategií zahrnuje podávání dávky 1 gramu aktivního uhlí na kilogram tělesné hmotnosti. Jenže ani to se nemusí setkat s úspěchem. Někteří lidé totiž po požití „temných tabletek“ zvrací.

Černý detox? Zapomeňte!

Také velké nebo opakované dávky tohoto zázraku z lékárny mohou způsobit ucpání trávicího traktu. Vzhledem k těmto nebezpečím by lékaři měli podávat aktivní uhlí pouze tehdy, pokud výhody převažují nad riziky. V každém případě odborníci varují, že by se nemělo považovat za běžný doplněk stravy a ani prevenci před zdravotními obtížemi. Máte-li otravu, trpíte-li akutním průjmem, zánětem střev nebo plynatostí, máte zelenou. Ovšem v případě detoxikačních kúr, třeba na jaře či po vánočních svátcích, vezměte rozum do hrsti. Na tohle se aktivní uhlí určitě nehodí.

Zdroje: WebMD.com; EveryDayHealth.com; WomensHealthMag.com

Štítky: zdraví

Autor článku: Ivana Koutná