Zdraví, 8. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Vysoký cholesterol je strašákem nejen starších ročníků, ale i těch mladších. Mezi obzvláště rizikové období pak patří zimní měsíce, kdy většina lidí nedodržuje správnou životosprávu a „hřeší“ víc než obvykle. Vysoká hladina cholesterolu má přitom na svědomí aterosklerózu, která může vést až k infarktu myokardu anebo cévní mozkové příhodě.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Týká se všech

Cholesterol najdeme v těle každého z nás. Je důležitý při tvorbě hormonů i vitaminu D. Naše tělo si sice dokáže cholesterol vytvořit samo, ale pokud je ho více, než je potřeba, nastává problém. Většina lidí se domnívá, že se jich vysoký cholesterol netýká. Většinou si totiž riziko vysokého cholesterolu spojujeme s lidmi, které trápí kila navíc, ale tak tomu není. Vysoký cholesterol ohrožuje i hubené. Faktory, které hrají významnou roli při určování, zda má člověk k vysokým hladinám cholesterolu predispozice, jsou kromě kouření, vysokého krevního tlaku a cukrovky i kondice a genetické predispozice.

Největší nebezpečí hrozí v tom, že pokud trpíte vysokým cholesterolem, nemusíte na sobě onemocnění vůbec poznat. Vysoký cholesterol nebolí. Příznaky se mohou objevit, až pokud vysoký cholesterol neléčíte. Potom totiž dochází ke kornatění cév. Cholesterol se usazuje v cévách, snižuje se tak průtok krve, může dojít dokonce k ucpání cév, což vede k infarktu, nebo mozkové příhodě,“ říká odborná konzultantka a lékárnice PharmDr. Ivana Lánová.

Testování v lékárnách

S ohledem na predispozice a indikace ke zvýšenému cholesterolu by se ženy měly nechat pravidelně preventivně vyšetřit po 55. roce života a muži po 45. roce.

„V našich lékárnách provádí preventivní měření hladiny celkového cholesterolu zkušený a proškolený farmaceut, takže není, čeho se bát. Hodnoty cholesterolu zjišťujeme pomocí přístroje Wellion Luna Duo, do kterého se zasune testovací proužek s kapkou krve, kterou získáme vpichem do bříška prstu. Výsledek je hotový doslova za minutu,“ říká Ivana Lánová.

Jedná se tak o rychlé preventivní měření, kde během pár minut zjistíte, jestli u vás vysoké riziko kardiovaskulárního onemocnění je a zda je nutné navštívit lékaře, který diagnózu musí potvrdit. Seznam lékáren, která měření poskytují, je dostupný na webu.

Začíná to stravou

Pokud víte, že máte k vysokému cholesterolu predispozice, základem je vyvážený jídelníček. Dodržování speciálních diet bývá občas velmi těžké. I tak nezapomínejte na dostatečný pohyb, zvyšte příjem omega-3 nenasycených kyselin, které můžete doplnit pomocí doplňků stravy, nebo si dopřejte alespoň dvakrát týdně rybu. Nenasycené mastné kyseliny mají pozitivní vliv nejen na hladinu cholesterolu, ale také na činnost srdce a krevní tlak.

Vhodné je doplňovat antioxidanty, které mají vliv na množství cholesterolu v krvi. Je to například vitamin C, E, selen a zinek,“ doplňuje Lánová. „Cholesterol dokáží snížit rostlinné steroly, které se přirozeně vyskytují v mnoha potravinách, jako je ovoce, zelenina, ořechy, rostlinné oleje nebo se do některých potravin, jako je např. margarín, přidávají. Lze je též koupit v podobě doplňků stravy. Označují se jako potraviny, které snižují riziko srdečně-cévních onemocnění.“   

PharmDr. Ivana Lánová je odborná konzultantka a lékárnice lékáren Benu

Autor článku: Lenka Šmídová