Zdraví, 3. 2. 2023

Foto: Shutterstock

„Kolaps těsně před cílem. Maratonce musela ošetřit záchranná služba.“ Možná už jste v minulosti podobnou zprávu zaregistrovali. A co když hrozí něco podobného i vám? Dávejte si pozor, pokud na sobě dřete...

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Když jde o kondici, všichni doufáme, že zrovna ta naše bude patřit k těm nejlepším. Z tohoto důvodu dřeme v posilovně, běháme a vůbec se celkově udržujeme fit. Jenže není to kontraproduktivní? A je možné, že jednoho dne skončíme v péči lékařů? Tak stát se může všechno!

Podle nové analýzy Americké asociace pro srdce, která zahrnuje více než 300 studií, extrémní intenzita při vytrvalostních cvičeních skutečně zvyšuje riziko srdečních problémů, jako je srdeční zástava a srdeční záchvaty. Jenže věc není jen černá, nebo bílá.

Kdy čekat to nejhorší?

Nejprve je třeba si uvědomit, že výhody plynoucí z toho, že zůstanete aktivní, jsou větší než rizika. Obecně řečeno, riziko srdeční zástavy nebo infarktu v souvislosti s intenzivním kardio cvičením zase tak alarmující není. Podle statistik zemře během nebo po maratonu 10 běžců z 1 000 000, nicméně v pozadí těchto úmrtí nejčastěji stojí nediagnostikované choroby srdce, které lékaři neodhalí při běžné preventivní prohlídce.

Pochopitelně, že za kolaps může také dehydratace spojená s vysokou fyzickou zátěží. Snad proto se udává, že téměř 40 procent srdečních příhod hlásí triatlonisté, přičemž výzkumy dále odhalují, že polovina srdečních selhání se odehrává těsně před cílem.

Sluší se však uvést, že roli sehrává i nadmořská výška, která riziku srdečního kolapsu taktéž nahrává. (Je nutné se alespoň jeden den před intenzivním cvičením v novém prostředí aklimatizovat.) To všechno ale neznamená, že pohyb není zdravý. Na paniku je času dost.

Signály blížícího se problému

Lékaři apelují, že stejně jako se dá předávkovat léky, je možné předávkovat se cvičením. Více vždy neznamená lépe. Je dobré znát osobní limity a pozorovat své tělo. Jakmile se objeví bolest na hrudi, která se někdy rozšíří i do levé ruky nebo dolní čelisti, dušnost, tíseň, tlak, pocit na zvracení či nepravidelný srdeční tep, okamžitě s fyzickou aktivitou přestaňte a zavolejte svému lékaři. Také byste měli vědět, že mezi nenápadnější příznaky toho, že se něco děje, patří i velká únava, studený pot, závrať nebo bolesti v zádech.

Další info: Are you getting too much exercise?; 10 Signs You’re Exercising Too Much

Štítky: cvičení

Autor článku: Ivana Koutná