Zdraví, 13. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Zkracující se dny, sychravé počasí a výkyvy teplot mají vliv na psychiku, a tím i na naši imunitu. Obzvláště ohrožené jsou v tomto podzimním období děti. Jejich imunita s návratem do kolektivu dostává pořádně zabrat. Jak správně posílit obranyschopnost u dospělých i dětí v tomto krizovém období radí lékárnice PharmDr. Ivana Lánová.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Každý rodič to zná. Když dítě po prázdninách začne navštěvovat školku nebo školu, přijde do kontaktu s dětským kolektivem, který je plný neznámých bakterií a virů. V domácím prostředí se imunitní systém dítěte neměl šanci s těmito viry setkat, a tak domů následně přijde se zdánlivě neškodnou rýmou, kterou ale nakazí i staršího sourozence a postupně celou rodinu.

Bohužel i to patří k takzvanému budování dětské imunity. Imunitu získáváme v průběhu života, a to buď očkováním, nebo tím, že přijdeme do kontaktu s danými viry a bakteriemi. Tím se naše imunita přirozeně posiluje. Dostatečně silný imunitní systém pak sám rozezná, zda je potřeba proti něčemu bojovat nebo ne,“ vysvětluje PharmDr. Lánová.

Nepodceňujte spánek

Pozitivní zprávou je, že imunitní systém se dá posílit mimo jiné i zdravým životním stylem. K tomu patří i dostatek kvalitního spánku. Spánek má vliv na psychickou pohodu jak u dětí, tak u dospělých. Proto je důležité, aby děti i rodiče dodržovali spánkovou hygienu.

„Psychika má velký vliv na fungování imunitního systému. Je tedy potřeba udržovat vnitřní pohodu, kterou ovlivňuje i dostatek spánku. I když se ideální doba spánku liší podle věku, je důležité dodržovat zásady spánkové hygieny. Mezi ně patří například spánkový rozvrh. To znamená, že každý den vstáváme a chodíme spát ve stejnou dobu. Velký vliv na náš spánek a na vyplavování hormonu melatoninu, který řídí denní rytmus organismu, má i světlo. Proto nejméně tři hodiny před spaním ztlumte všechna světla v domácnosti a před spaním nepoužívejte mobilní telefon, ani nesledujte televizi. Kvůli modrému světlu si totiž naše tělo myslí, že je ještě den,“ doporučuje Ivana Lánová.

Obraťte se na přírodu

Posilování imunity je běh na dlouhou trať, a proto je potřeba kromě doplňků stravy imunitu posilovat i správně zvoleným jídelníčkem. Dopřejte si dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny. Grapefruity, pomeranče nebo třeba rakytník, jsou bohaté na vitamin C.

Neváhejte a vyrobte si například domácí rakytníkový sirup. Výroba domácích sirupů se pak může stát oblíbenou společnou aktivitou rodičů s dětmi za sychravého počasí. Nezapomínejte i na bylinky.

Bylinky jsou známé tím, že jsou léčivé. To věděly už naše babičky. Nebojte se sáhnout například po echinacee, která patří mezi imunostimulanty,“ doporučuje Ivana Lánová.

Zahřát se pak můžete čajem z čerstvého zázvoru, který má silné antiseptické účinky a je vhodný i pro děti.

Doplňte vitaminy

Přestože většinu vitaminů získáváme ze stravy, některé je potřeba doplnit mimo běžné stravování. Během rizikového období, mezi které se právě řadí podzimní měsíce, je potřeba doplňovat vitamin C. „Vitamin C nejlépe funguje ve spojení se selenem a zinkem,“ říká lékárnice Lánová.

Naši imunitu snižuje i nedostatek slunce, kterým trpíme během podzimních a zimních měsíců. „Vitamin D se nachází téměř ve všech lidských tkáních a buňkách a podílí se na správné funkci životně důležitých orgánů. Je důležitý jak u dospělých, tak u dětí, protože posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a u dětí podporuje mimo jiné i vývoj zubů a kostí,“  dodává PharmDr. Lánová.

Při výběru potravinových doplňků je potřeba být opatrný a dbát na správnou kvalitu, složení a vstřebatelnost. Málo kdo ví, že stejně tak jako u léků, i u vitaminů je nutné dodržovat určitá pravidla užívání. Například vitamin C můžete brát kdykoli během dne, ale můžete se jím i snadno předávkovat. Vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné v tucích, takže je vhodné je brát po jídle, jinak se obíráte o jejich blahodárné účinky.

Co se týče správné volby vitaminů a minerálů, je důležitý tzv. přístup šitý na míru. Ne každému může vyhovovat to samé. Pro někoho jsou díky svému složení vhodné doplňky s pomalým uvolňováním, pro někoho jiného zase s okamžitým efektem. Vše záleží i na medikaci, kterou zákazník užívá k léčení jiných zdravotních problémů. Některé minerály se například s některými léky vzájemně vylučují,“ vysvětluje Ivana Lánová a nabádá: „Nejlepší je se o výběru poradit s lékárníkem. V našich lékárnách jsme zákazníkům k dispozici, umíme posoudit vhodnost konkrétních vitaminů a doplňků stravy v závislosti na užívaných lécích. Zároveň nabízíme zákazníkům řadu preventivních programů, mezi nimi například měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi, nebo například unikátní testování paměti s cílem zachytit případné poruchy a doporučit další postup.“

Zdroj: TZ Benu

Autor článku: Ivana Koutná