Pepř černý, tedy plod pepřovníku černého, pochází z Indie a je považovaný za nejběžněji používané koření světa. I když není nijak vzhledově výrazný, jeho chuť i vůni si nelze s ničím splést. Považujete ho za skromný doplněk kuchyně, který pouze obohatí vaše jídlo? Tohle koření vás dostane!
Pepř bojuje s tukovými bochánky
Piperin, bioaktivní sloučenina přítomná v černém a zeleném pepři (a v menší míře i v tom bílém), omezuje podle studie z roku 2018 uveřejněné v odborném časopise Food & Function chuť k jídlu, což ocení všichni, kterým neutuchající apetit stojí k cestě za vysněnou postavou.
Zlepšuje náladu a ovlivňuje zdraví mozku
Ze studie na zvířatech, jejíž výsledky přinesl v roce 2018 časopis Physiology & Behavior, vyplynulo, že piperin v černém pepři zmírňuje příznaky deprese. Vědci vysvětlují, že se něco takového děje díky tomu, že právě piperin zvyšuje produkci hormonu serotoninu, který se nazývá „hormonem štěstí a radosti“.
Blokuje zánět
Nežádoucí chronický zánět je příčinou několika nemocí. Piperin v pepři však nabízí protizánětlivý účinek a uplatňuje se hlavně při střevním onemocnění a žaludečních vředech. Zatím jsou tato tvrzení opřená hlavně o výzkumy provedené na zvířatech, nicméně autoři studie uveřejněné před 3 lety v časopise Journal of Translation Medicine vidí velký potenciál pepře v boji se záněty i u lidí.
Pepř pomáhá trávení
Piperin stimuluje produkci žaludeční kyseliny, pomáhá tak při trávení a rozkladu potravy. A aby toho nebylo málo, podle studie publikované v roce 2017 v časopise Journal of Food Science působí ve střevech částečně jako prebiotikum. To znamená, že podporuje potřebné bakterie, jež v našich střevech sídlí. Taky dobrá zpráva, že?
Zdroje: 11 Science-Backed Health Benefits of Black Pepper; Black Pepper: Health Benefits, Nutrition, and Uses