Zdraví, 28. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Podstoupit laserovou operaci očí před porodem, nebo až po něm? To je častá otázka, kterou si kladou ženy, jež plánují odstranění dioptrií. Proč je praktičtější operaci neodkládat a jaké jsou výhody mateřství bez brýlí či čoček?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Díky rychlému rozvoji oční chirurgie dokáží laserové operace pomoci desítkám tisíc Čechů ročně. Ne každý je však pro zákrok vhodný. Existují situace, kdy lékaři zájemce o laserovou operaci očí odmítají. To se týká i období těhotenství a kojení.

Korekci dioptrií by neměly podstupovat těhotné či kojící ženy. Riziko nepředstavuje samotný zákrok. Důvodem jsou léky, které jsou podávány během operace a po ní. Látky z přípravků by mohly proniknout k plodu nebo během kojení k miminku. Zákrok je proto vhodné naplánovat před otěhotněním nebo v době po ukončení kojení. Korekce dioptrií laserem je omezena rovněž věkem. Obecně je vhodná pro pacienty od 16 do 45 let. V pozdějším věku ztrácí lidská čočka schopnost zaostřovat, a proto se častěji přistupuje k jiným metodám odstranění dioptrií, jako je například výměna nitrooční čočky,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik.

K miminku bez brýlí

Mateřství s brýlemi a čočkami je v mnohém nekomfortní. „Druhé oči“ překáží při hrách i společných sportovních aktivitách. Děti na brýle rády sahají. Mohou brýle ušpinit nebo nechtěně rozbít.

Noční vstávání k miminku, ale i společné hry jsou příjemnější, pokud maminka nemusí hledat brýle. Pokud rodič dobře vidí, dokáže také rychleji reagovat na nečekané situace. Častým impulsem k podstoupení laserové korekce jsou ekonomické důvody. Zejména s malým dítětem jsou nehody s brýlemi poměrně časté a opravy či pořízení nových brýlí je finančně nákladné. Laserové operace jsou navíc cenově stále dostupnější. Pokud se žena rozhodne pro laserovou operaci dioptrií, je zcela na ní, zda zákrok podstoupí před otěhotněním nebo až po porodu. Z praktických důvodů je ale vhodné zákrok naplánovat už před těhotenstvím,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Co změní těhotenství?

Pro spoustu žen patří těhotenství k nejkrásnějším obdobím života. Jsou s ním ale spojeny i nepříjemné projevy jako například únava, nevolnost, dušnost, vypadávání vlasů nebo dočasné zhoršení zraku.

Změny spojené s těhotenstvím se mohou negativně odrazit na zraku. Těhotenství a hormony mohou přechodně ovlivnit i výsledek laserového zákroku, po šestinedělí se vrací většinou do normálu. Spíše výjimečně se může stát, že zhoršení zraku přetrvá, protože se dioptrie po porodu změnily. V takovém případě je většinou možná dokorekce dioptrické vady. Lze na ni využít doživotní záruku, kterou nabízíme k většině laserových zákroků,“ řekl Pavel Stodůlka.

Štítky: brýle , oči

Autor článku: Lenka Šmídová