Zdraví, 5. 7. 2023

Foto: Shutterstock

Většina dětí se narodí se zdravýma nožičkama, přesto často může dojít k jejich postupnému poškození a deformitám. Dětským nožkám je potřeba věnovat péči již od chvíle, kdy se batole začíná více pohybovat, lézt, stoupat si a chodit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Aby se jeho nohy a nožní klenba vyvíjely správně, měly by mít především dostatek stimulů a podnětů ke správné aktivaci svalů, včetně všestranného pohybového vývoje. Mezi 3. až 6. rokem věku, kdy ještě není vývoj chodidel zcela ukončen, se pak doporučuje nechat je dítěti odborně zkontrolovat. V této fázi je totiž ještě možné případné deformity či odchylky od správného vývoje napravit.

Chodidla nepodceňujte

Zdravá noha je pro správnou funkci celého pohybového aparátu velmi důležitá. Vady nohou mají vliv na naše celkové držení těla, stoj či chůzi, neboť při chybné opoře není možné zajistit napřímení páteře. Mohou být dokonce příčinou zranění a souviset s nejrůznějšími bolestmi. Klíčové je proto podporovat správný vývoj chodidel už od mala.

„U malých dětí je velmi důležitá chůze naboso pro aktivní vytvoření klenby. Jde především o vhodné typy povrchů jako je písek, tráva, kamínky, nebo třeba uměle vytvořený senzorický koberec,“ radí fyzioterapeutka Bc. Alžběta Soldátová, DiS. A dodává: „Na chodidlech se nachází velké množství nervových zakončení, a právě co nejpestřejší stimuly z nich aktivují plosku, a tím formují pohybový stereotyp i držení těla. Důležitá je samozřejmě i volba kvalitní obuvi, a to již od prvních bot, které je nutné vybírat opravdu pečlivě.“

Je to na vás…

Za správný vývoj nohy dítěte tedy nesou hlavní odpovědnost rodiče. Ti by při podezření, že je s chůzí či nožkami jejich potomka něco v nepořádku, neměli váhat a zajít za odborníkem. Právě u dětí je totiž včasné odhalení odchylek od správného vývoje klíčové.

„Klenba nohy se vytváří kolem třetího roku života a pokračuje zhruba do 8 až 10 let. Proto je ideální nechat dětem mezi 3. až 6. rokem života chodidla zkontrolovat a případně začít s terapií v době, kdy ještě není na nápravu pozdě,“ upozorňuje Alžběta Soldátová.

Odborná kontrola

Prvním krokem by měla být kontrola chodidel na speciálním přístroji, tzv. podoskopu. Ten dokáže odhalit ortopedické vady, deformity a posoudit celkový funkční stav nožiček. Jde o velmi rychlé a bezpečné vyšetření, které bez problémů zvládnou i malé děti. Jak funguje? Pacient se postaví na průhlednou desku, kterou prochází vysoce polarizované světlo, pod deskou je zrcadlo.

Na základě zobrazení kontaktu chodidel s podložkou se pak posoudí rovnoměrnost zatížení chodidel a jejich postavení. Vznikne tak jakýsi snímek, s jehož pomocí můžeme ohodnotit funkční stav chodidel, kvalitu klenby, vady nohou a následně držení těla, postavení pánve a zakřivení páteře.

Co se dozvíte

Díky podoskopu lze odhalit původ nejrůznějších potíží, které mohou mít na první pohled zcela jinou příčinu. „Často k nám přichází rodiče s tím, že jejich dítě má ploché nohy. My však z našeho vyšetření na podoskopu zjistíme, že o plochonoží nejde, ale problémem je například nedostatečná aktivace svalů nebo nerovnoměrné zatížení plosky a oslabení svalového aparátu. To se poté může projevovat vadným držením těla, šmajdáním, vbočenými kotníky, nohama do X nebo skoliózou,“ uvádí příklady z praxe Alžběta Soldátová a doplňuje: „Pokud se ukáže nějaká deformita či nesrovnalost ohledně správného vývoje, následují další funkční vyšetření a zjišťování rodinné anamnézy včetně otázek o motorickém vývoji dítěte během prvního roku života. Je třeba detekovat, zda se jedná o ortopedický problém, který řeší lékař nebo je problém funkčního charakteru, a pak jej lze zvládnout v rámci aktivní fyzioterapie. Postavení nohy je možné ovlivnit pomocí stimulace plosky, naučením správných pohybových stereotypů při každodenních činnostech nebo třeba cvičením s aktivní klenbou v optimálním nastavení segmentů, které může být pro děti zároveň zábavnou hrou.“

Pokud dítě na podoskop odešle pediatr se žádankou, je vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou. Není ale problém se na něj objednat přímo, což mnozí rodiče dělají. V tom případě zaplatí 150 Kč.

Zdroj: TZ EUC Klinika

Štítky: děti

Autor článku: Lenka Šmídová