Pro psychickou odolnost
Dostatečný příjem hořčíku má vliv na naši fyzickou i duševní pohodu. Umí totiž pomoct s oxidačním stresem či dokonce oddálit stárnutí buněk. Kromě toho v těle pomáhá při novotvorbě glutathionu, který patří k nejsilnějším antioxidantům.
„Na zmírnění stresu doporučuji vysokoprocentní čokoládu, která je zároveň bohatým zdrojem hořčíku. Pokud si dáte kousek kvalitní 80% čokolády, nejenže to neuškodí vaší linii, ale může to mít i léčivé účinky,“ tvrdí Ing. Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita.
Pro optimální spalování živin
Hořčík se podílí na energetickém metabolismu, což hraje klíčovou roli při hubnutí. „Magnézium je minerální látka nezbytná pro optimální spalování a energii. Když to zjednoduším, tak budete-li mít v těle nedostatek hořčíku, může dojít ke zhoršenému spalování živin a nedostatku energie,“ vysvětluje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse. Co se týká optimální hladiny hořčíku v těle, obecným doporučením je přijmout 300 mg (ženy) až 350 mg (muži) magnézia za den.
Zajímavost: Potřeba množství hořčíku se může lišit u sportovců, kteří mohou přijmout ještě o 10–20 procent hořčíku více. Vyšší potřeba magnézia bývá i u lidí se zánětlivými onemocněními střev (například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a další).
Proti křečím i bolestem hlavy
Hořčík hraje klíčovou roli v kontrakci svalu při fyzické námaze. Jeho dostatek v těle je tak výbornou prevencí proti křečím, které mohou trápit (nejen) sportovce, zejména pak vytrvalostní běžce. Kromě nepříjemných křečí dokáže hořčík pomoct také s uvolňováním stěn cév. Díky rozšíření cév dochází ke snížení tlaku krve na jejich stěny, což pomůže ulevit od bolestí hlavy a zároveň těmto bolestem předcházet.
„Pro prevenci bolestí hlavy doporučuji dbát také na správný pitný režim. Pijte hodně vody. Krátkodobě můžete přidat do pitného režimu minerální vodu s vysokým obsahem magnézia,“ radí Věra Burešová.
Hořčík hraje roli v prevenci a léčbě cukrovky
V neposlední řadě je hořčík důležitým minerálem pro pacienty s diabetem. V případě, že ho má diabetik v těle nedostatek, dochází ke snižování schopnosti inzulinu udržovat hodnoty krevního cukru v normálu. Tělo tak není schopné cukr z krve vstřebávat a vzniklá inzulínová rezistence může být příčinou diabetu II. typu. Pokud je pacientovi s cukrovkou podávaný při léčbě hořčík, může dojít k opačnému jevu a snížení krevního cukru.
Dávka už k snídani
Lidské tělo si hořčík ani další minerály neumí samo vytvořit, a proto jeho hladina úzce souvisí s tím, kolik hořčíku dokážeme do těla přijmout v rámci stravy. „Mezi bohaté zdroje hořčíku patří vysokoprocentní čokoláda (min. 80%), ovesné vločky, černé fazole, arašídové máslo, celozrnné těstoviny, dále pak dýňová semínka, mandle, kešu, špenát a další druhy listové zeleniny,“ vyjmenovává významné zdroje hořčíku Michaela Ryglová a doporučuje vyzkoušet přípravu ovesné kaše podle jejího receptu.
Čokoládová kaše s mandlovým máslem
Ingredience:
- 50 g ovesných vloček
- 250 ml mléka
- 15 g vysokoprocentní čokolády
- 20 ml javorového sirupu
- 15 g mandlového másla
- maliny na dozdobení (čerstvé, mražené nebo lyofilizované)
Postup: Nejprve v hrnci ohřejte mléko. Pak přidejte čokoládu a míchejte, dokud se nerozpustí. Poté přidejte ovesné vločky a míchejte do zhoustnutí. Kaši odstavte, přidejte javorový sirup a vše promíchejte. Servírujte s mandlovým máslem a malinami.
Čím více, tím lépe? V případě hořčíku nikoliv
Na závěr je ještě potřeba zmínit, že nadměrná konzumace hořčíku z doplňků stravy (z potravin byste se předávkovali jen těžko) není žádoucí a nedokáže zlepšit celkový zdravotní stav, sportovní výkonnost a nemá ani žádné jiné pozitivní účinky na tělo. Pokud se hořčíkem předávkujete, mohou vás potrápit například žaludeční potíže a průjmy.
Zdroj: TZ Naturhouse + TZ Bonavita