Zdraví, 1. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Kašel, rýma, bolesti hlavy a přeplněné čekárny u lékařů. I to je obrázek momentální situace. Kromě navyšujících se počtů pacientů s onemocněním covid-19 přibývá totiž i těch, kteří řeší angíny, laryngitidy i „obyčejné“ nachlazení třeba z klimatizace. Na otázku prevence a léčby přitom existuje jedna společná odpověď. Inhalace. Jak pomáhá tento postup v boji proti respiračním chorobám, vysvětluje specialista Michal Závacký.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Rýmy, virózy a onemocnění dýchacích cest mají na svědomí většinou viry, které se zabydlí ve sliznicích nosu a krku. Pokud jste navíc ve stresu, máte oslabenou imunitu a pohybujete se v prostředí se suchým vzduchem, nemoc na sebe nenechá dlouho čekat. Účinnou ochranou proti chorobám je udržování sliznic vlhkých.

„I když kolem vás všichni kýchají, nemusíte chytit každou nemoc. Pokud své dýchací cesty udržujete zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií,“ vysvětluje Michal Závacký z portálu nabízejícího pomůcky pro alergiky.

Proč inhalovat

Inhalace je léčebná metoda, při které se vdechují páry minerálních vod nebo léčiv. Léčivé látky se do dýchacích cest touto cestou dostávají velmi rychle a jejich účinek nastupuje téměř okamžitě.

„Při nemocech hrtanu nebo průdušek se mlžina nejčastěji vdechuje ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Dýchací cesty se tak pročišťují od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků. Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná pro nosní dutiny. Kromě uvolnění hlenu zklidňuje nosní sliznici, odstraňuje přítomné bakterie a zároveň pomáhá předcházet tomu, aby se infekce šířila, například do středního ucha nebo vedlejších nosních dutin,“ doplňuje specialista.

Co se děje při inhalaci:

  • Dochází k odstranění otoků a tím i ke zlepšení průchodnosti dýchacích cest,
  • rozpouští se přebytečné hleny a zlepšuje vykašlávání,
  • zlepšuje se přirozená obranná funkce sliznice dýchacích cest.

Inhalace se k léčbě používají již po staletí, staré způsoby vdechování páry z hrnce s horkou vodou pod dekou jsou ale naštěstí už překonané. Moderní inhalátory pracují s minerálkami i tekutými léčivy a při jejich používání navíc nehrozí riziko opaření.

„Účinnost inhalátorů je proti starým způsobům vyšší. Vybaveny jsou náustky a maskami, které vedou mlhovinu přesněji a léčebná látka tak proniká přímo do sliznic. Vhodné jsou tak i pro malé děti nebo nemohoucí pacienty, pro které by bylo inhalování nad hrncem komplikované,“ vysvětluje Michal Závacký. Kromě čištění není navíc nutné se o přístroj nijak starat.

Jak správně inhalovat

„Mlhu vdechujte zhluboka a před každým vydechnutím na chvíli zadržte dech, aby se léčivé částice zachytily na sliznicích. Dýchejte přirozeně a plynule a vyberte si správnou a pohodlnou polohu. Ideální je sedět nebo se v lehu podepřít polštáři do vzpřímené polohy, aby se otevřel hrudní koš,“ radí odborník. Jeden inhalační cyklus pak trvá 5 až 10 minut podle typu inhalátoru.

Celý den byli v pořádku, ale v noci vás probudí kašel. A tentokrát je jiný. Doktoři ho popisují jako „štěkavý“ a poznáte ho na první poslech. U malých dětí se navíc často pojí s dušností a sípotem, které rodiče vyděsí a malému pacientovi zajistí převoz do nemocnice. Laryngitida je nemoc postihující hrtan a jejími původci jsou většinou viry. Zatímco u dospělého se projeví několikadenním chrapotem, u dětí může jít až o život ohrožující onemocnění. Ráda se navíc vrací. Inhalace minerální vody přes inhalátor je jeden z postupů, který vám lékař při léčbě doporučí.

Nadcházející topná sezóna i návrat do dětských kolektivů ve školkách a školách – podzim s sebou přinese mnoho náročných změn a reagovat na ně bude i náš organismus. Inhalování je vhodné nejen pro alergiky, ale pro všechny, kteří často trpí infekcemi dýchacích cest, a funguje i jako prevence. Pečujte o své dýchací cesty a nenechte se zaskočit nemocemi.

Zdroj: TZ ProAlergiky.cz

Autor článku: Petra Chmelová