Máme dvě základní roviny vyklenutí chodidla, a to je příčná a podélná. Podle nich následně mluvíme o noze příčně ploché nebo podélně ploché. U malých dětí ve věku do tří let, je “plochá” noha normální, protože se v podélné klenbě nachází tukový polštářek. U školáků a dospělých je spíše vhodné měnit postavení valgózní paty, které si můžeme ověřit pomocí olovnice a mediálním zatížení klenby za pomocí podoskopického vyšetření.
Nenápadné začátky
Nejčastější příznaky jsou bolesti v různých částech chodidel a nohou při běžné zátěži, jako je dlouhá chůze nebo běh. I dlouhé stání umí kvůli ploché noze bolest vyvolat.
Obtíže mohou začínat postupně, nenápadně a nepravidelně, až přejdou v stálou bolest téměř při každém kroku. Těžší fáze plochých nohou již pak ovlivňuje celkově, jak stojíme a jak se hýbeme, a mohou tak způsobovat bolesti zad.
Geny i životní styl
Jedním z důvodů vzniku je genetika, ale ne všechno se na ni dá „svádět“, svoje udělá i životní styl, především v době růstu.
„Častý důvodem je i důsledek nedostatečného přirozeného pohybu nebo nesprávný výběr obuvi, jako je malá nebo špatně padnoucí bota. Ploché nohy mohou trápit i ty jedince, kteří jsou celý den „na nohou“. Lidé, kteří při práci stojí, by měli mít kvalitní ortopedickou obuv,“ říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba.
Jak je to u dětí
U dětí pak může být za vznikem ploché nohy i to, pokud začnou nosit boty ve věku, kdy ještě přirozeně nechodí.
„Ploché nohy u dětí se projevují valgózním postavením paty a vnitřní zátěží chodidla. Ta se samozřejmě projevuje na chůzi a postavení kolen a kyčlí. Bolest není moc častá. Na místě jsou tedy vložky do bot, aby korigovaly postaveni paty, a jednoduchá cvičení, např. chození po zevních hranách, špičkách, výpony na špičky apod. V případě výrazně zkrácených svalů je nutné aspoň 2x denně protahování za pomoci rodičů. Pokud se stav i v tomto režimu po několika měsících zhoršuje, je krajním řešením operace,“ říká fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič.
Léčba existuje
U snížení klenby nohou se rozeznávají tři stupně. U prvních dvou je nejlepší léčbou jednoduché cvičení odpovídající tomu, jaké jsou fyzické možnosti pacienta, individuálně doporučujeme vhodnou ortopedickou obuv a častější střídání obuvi. U třetího stupně je již často doporučený chirurgický zákrok.
S barefoot opatrně
Mezi časté trendy patří také chodit bez bot, tzv. barefoot. Jak ten působí na ploché nohy?
„Nemyslím si, že je to optimální pro pacienty s plochou nohou. Pokud již chcete chodit bez bot, tak změna na tzv. barefoot by měla být pozvolná a ne okamžitá. Může to udělat více škody než užitku. I když vám budou propagátoři hlásit opak, ba dokonce zázraky,“ uzavírá Mgr. Peter Hafič.
Zdroj: TZ McKenzie Institute