Zdraví, 17. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Myslíte si, že plísně na nohou se mohou objevit jen v létě, když navštěvujeme veřejné plovárny a bazény? Pak vás vyvedeme z omylu. Tahle nepříjemnost vás může potkat doslova po celý rok. Jak se plísním vyhnout a proč na ně někteří lidé trpí víc než jiní?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Lidské tělo je hostitelem pro mnoha parazitů. Mezi ně patří bakterie, kvasinky, plísně, viry, červy i hlísty. I když to nemusí být na pohled patrné, většina z nás v sobě nosí minimálně jednoho z těchto cizopasníků. Například různé typy plísní. Ty můžeme najít téměř u každého, existuje jich totiž až na 30 různých druhů.

Běh na dlouhou trať

Plísně jsou houby, které jsou součástí přírody, mohou nám být užitečné, ale i škodlivé. Ty prospěšné hrají důležitou roli při výrobě různých potravin, nápojů, antibiotik či enzymů. Mnoho z nich ale lidskému organismu škodí. Jejich spory jsou velmi odolné a dokážou cestovat přes venkovní i vnitřní vzduch.

Pokud se dostanou na vlhký povrch, začnou se rychle množit. Plísní se pak člověk zbavuje velmi těžko. Jejich odstranění z těla může trvat měsíce, v některých případech i roky. Je proto velmi důležité v lidském těle udržovat takové prostředí, které si s plísněmi dokáže poradit samo.

Ačkoli je jejich největší výskyt v zažívacím traktu a v dutině ústní, u žen pak na sliznicích pohlavních orgánů (kandidózy), dokážou nás potrápit i ve vlasech a způsobit lupy, anebo na kůži ve formě mykóz.

Raději vsaďte na prevenci

Nejen kvůli návštěvám bazénů, ale i vlivem špatné stravy a stresu, neprodyšné či nedostatečně hygienicky ošetřené obuvi dochází k prudkému nárůstu mykotických onemocnění kůže a nehtů nohou. Infekce se většinou projeví u jedinců s oslabenou imunitou anebo cukrovkou a dalších, kteří nosí neprodyšné oblečení a obuv ze syntetických materiálů. Právě ve vlhkém a teplém prostředí se plísním a kvasinkám velmi dobře daří. Vyplatí se tedy nepodceňovat prevenci.

V první řadě je dobré vyhýbat se ve společných sprchách kontaktu bosého chodidla s podlahou. Mějte s sebou vždy pantofle či žabky, ve kterých se můžete pohybovat i sprchovat. Do neprodyšné uzavřené obuvi noste kvalitní bavlněné ponožky bez příměsi elastanu. Kvůli prevenci množení bakterií se doporučují ponožky se stříbrem.

Dalším důležitým krokem je dodržování zdravé životosprávy, která vám zajistí odolný imunitní systém. Přínosné je zejména omezení příjmu bílého cukru, který je zdrojem energie pro plísně a kvasinky. V případě, že už vás mykóza zasáhla, a to zvláště ve větší míře, je nutné včasné vyhledání lékaře.

Zdroj: TZ Urgo

Autor článku: Andrea Veselá