Zdraví, 16. 6. 2022

Foto: Shutterstock

Letní prázdniny se pomalu přelily do své druhé poloviny a jedno je jisté! Čeká nás ještě spoustu dní plných prázdninové atmosféry a výletů, ale i příjemných večerů s typicky letní zábavou – dlouhým grilováním všemožných pochutin. Letní dny a večery však skrývají jednu hrozbu, a to je úpal a úžeh. Oběma letním nepříjemnostem se přitom dá vyhnout dodržováním několika pravidel, mezi která patří i pitný režim.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Správně nastaveným příjmem tekutin udržujeme svěží a plné energie nejen naše tělo, ale také mysl. Pitný režim je samozřejmě důležitý po celý rok, během letních měsíců pak ale obzvlášť, přesto na něj mnoho Čechů často zapomíná,“ vysvětluje výživový poradce Marek Hoffmann s tím, že stačí pár jednoduchých kroků a horké letní dny vás nemohou nepříjemně překvapit!

Známe to všichni

To, že pitný režim je důležitý, slyšel jistě už každý. Stejně tak jako poučku, že dospělý člověk by měl přijmout přibližně 2,5 až 3 litry tekutin denně.

„Konkrétnější přísun tekutin vypočítáte snadno. Počítejte s půllitrem vody na každých 15 kilogramů hmotnosti. Ohled však musí člověk vzít i na aktivity, jiné to bude v případě dne prosezeného v kanceláři v klimatizované místnosti, jiné zase při celodenním výletu s letními teplotami,“ vysvětluje Marek Hoffmann a upozorňuje, že nedostatek vody se začne projevovat už po několika hodinách: „Po žízni přichází na řadu únava, zhoršená nálada, ale i problémy s přemýšlením. Následovat mohou i bolesti hlavy, které mohou přejít až do migrény.“

Jak si tedy podle výživového poradce hlídat svůj pitný režim, aby vaše zdraví i mysl zůstaly neohroženy?

Hned po probuzení

Pravidelnost přísunu tekutin je zásadní. Ranní sklenice vody nastartuje vaše tělo a máte hned splněných prvních pár decilitrů. Teď už stačí jen pokračovat v průběhu dne tak, abyste se vyhnuli nárazové konzumaci nadměrného množství tekutin najednou, za to vám vaše tělo nepoděkuje.

A pokud zapomínáte, nastavte si jednoduše alarm na telefonu. Nemusíte hned kupovat složité aplikace, stačí, když zapnete alarm, který co hodinu upozorní, že je čas na další lok.

Lahev jako pomocník

Může se stát, že zapomenete na to, kolikátou sklenici už jste od rána vypili. A koho by bavilo neustále zjišťovat, jestli má tahle sklenička objem 340 nebo 270 ml. Nemusí se to zdát jako velký rozdíl, ale v průběhu dne se vám to nasčítá! Není nic snazšího než si pořídit praktickou lahev na vodu. Ve chvíli, kdy dopijete, znovu dolijete.

Navíc ji můžete mít neustále při sobě, ať jdete kamkoliv. Nestane se tak, že by vám voda došla. A když ani tohle nepomůže? Pak nezbývá, než si vše poctivě zapisovat na papír!

Pomoc z talíře

Dodržování správného přísunu vody je jedna věc, díky němu přijmete přibližně 80 % toho, co lidský organismus opravdu potřebuje. Zbytek tekutin pak přijme člověk ve stravě. Nezanedbávejte proto ani tuto stránku – okurky, rajčata, melouny nebo jahody jsou skvělým zdrojem vody.

Ideální je také pravidelná konzumace polévek, málokdo si uvědomuje, že díky nim můžeme každodenní příjem tekutin zásadně, ale nenásilně zvýšit.

Jak na nudnou vodu?

Základ pitného režimu by měla tvořit čistá voda, doplněná o bylinkové čaje a zpestřená minerálkami. I klasickou vodu však můžete dochutit například čerstvou meduňkou, rozmarýnem nebo třeba okurkou.

Sáhnout můžete i po nízkokalorických ochucovadlech, vytvoříte tak perfektní letní drinky, se kterými bude dodržování pitného režimu jednoduché.

Ledové osvěžení

Stále vám není klasická „obyčejná“ voda po chuti? V horkých letních dnech přidejte led! Vytvořit můžete třeba vlastní mražená „lízátka“. Stačí vodu ochutit, nalít do formiček na nanuky nebo lízátka a zmrazit. Přidat můžete i ovoce nebo oblíbené bylinky.

A pokud nechcete čekat, ale máte doma čistý led, připravte si ledovou tříšť. V mixéru nadrťte led na malé kousky a zalijte jej některým z ochucovadel, třeba malinou s bezinkou. Letní osvěžení máte připravené během chvilky.

Úpal, nebo úžeh?

K úžehu, tedy přehřátí mozku, dochází při dlouhém pobytu na slunci. Předcházet mu můžete mimo jiné nošením pokrývky hlavy, omezením pobytu na přímém slunci přes poledne a také zabráněním dehydratace.

Úpal, tedy celkové přehřátí organismu, bývá způsobeno pobytem v prostorách s vysokými teplotami bez přísunu čerstvého vzduchu a také na místech s vysokou vzdušnou vlhkostí, často kombinovanou s nedostatečným pitným režimem.

Zdroj: TZ The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

Autor článku: Lenka Šmídová