Zdraví, 26. 12. 2019

Foto: Shutterstock

Jaká předsevzetí si lidé s příchodem nového roku dávají nejčastěji? Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá. Předsevzetí o hubnutí a změně životního stylu směrem ke zdraví. Ovšem s uskutečňováním snu o štíhlejší tělo ve formě už je to těžší. Jak to tentokrát nevzdat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Doba zdravého životního stylu nahrává zdravému hubnutí. A s příchodem konce roku bývá přání zhubnout nebo alespoň zlepšit svůj životní styl jedním z nejčastějších předsevzetí. Jeho naplnění ale vyžaduje nejen nastavení vhodného režimu stravování, ale také dostatek pohybu, spánku i dobré psychické rozpoložení.

Zdravý životní styl se může stát i koníčkem, stačí mít na paměti několik univerzálních pravidel a přizpůsobit je vlastním přáním a potřebám. Jaké to jsou?

Obtížné začátky

Všechny začátky bývají obtížné a výjimkou rozhodně není ani hubnutí. Vyžaduje to odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný.

„Nadváhu nebo obezitu totiž způsobuje především dlouhodobý vyšší příjem energie, než je její výdej. Pro hubnutí by se poměr příjmu a výdeje energie měl zcela obrátit, je tedy nutné ubrat na jídle a přidat na výkonu,“ vysvětluje obezitolog prof. MUDr. Vladimír Teplan.

Motivace v hlavní roli

Nejdůležitější je ale vytrvat. Pokud se podaří dietní plán poctivě dodržovat první tři krizové týdny v kuse, lze jej poté snáze přijmout již jako běžnou součást života. V tomto období se projeví první výsledky, které poskytnou nepostradatelnou motivaci, s níž hubnutí půjde o poznání lépe.

Skvělou motivací je také hubnutí v rodině nebo v úzkém kruhu přátel. Nejenže před sebou nemáte tolik ostychu jako před cizími lidmi, ale navíc se vzájemně motivujete, protože jste si neustále na očích.

Pozor na stres

Zásadní je také vyhýbat se stresu a udržovat si pozitivní myšlení, například i díky podpoře přátel, rodiny a partnera či partnerky. Stres a nervozita působí při snaze zhubnout kontraproduktivně, neboť je častým zvykem tyto pocity zahánět jídlem. To má však za následek také hormonální nerovnováhu.

Jak ale stres nejlépe zvládat? Jezte zdravě, pravidelně se hýbejte, relaxujte, dopřávejte si kvalitní spánek, ale také myslete pozitivně, obklopujte se příjemnými lidmi a hodně se smějte. Zkuste ve svém životě najít tu správnou rovnováhu, přirozený balanc, který vás bude uklidňovat, anebo vás naopak povzbudí, pokud budete mít tendence lenivět. Nezacházejte se svými dietami ani sportem moc daleko, mohlo by se vám to vymstít, vždy platí – všeho s mírou.

Dieta jako příležitost zkusit něco nového

Neustále se opakující lehké pokrmy už nemůžete ani vidět a máte pocit, že s dietou musíte přestat? Krátká pauza určitě neuškodí, umění je ale během ní nepřibrat. Zkuste změnit svou pohybovou aktivitu nebo obměnit jídelníček věcmi, které vám chutnají, ale nemají tak vysokou energetickou hodnotu. Může to být ovoce, to však ideálně v dopoledních hodinách pro svůj vyšší obsah fruktózy, ale také zelenina nebo třeba houby.

„Zkuste občas vybočit ze stereotypu a vyzkoušejte jídla, která jste nikdy neochutnali. Pokud hledáte inspiraci, zajděte si třeba do vegetariánské restaurace,“ radí výživový poradce Ing. Lukáš Vrána.

I vy to zvládnete!

Hubněte tak, abyste se mohli líbit svému okolí, partnerovi, a především sami sobě. Při hubnutí se nenechte odradit vlastními negativními myšlenkami nebo názory vašeho okolí. Klíč k vysněné postavě a lepšímu zdraví je jednoduchý – vytrvalost, cílevědomost a silná vůle. Může to dokázat každý, kdo se postaví výzvě čelem. Tedy i vy!

Zdroj: TZ Cambridge Weight Plan

Autor článku: Petra Chmelová