Zdraví, 27. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Ačkoli se to tuto sezónu nezdá, existují stále i jiná zimní onemocnění, která nás dokáží potrápit. I když je to úplně obyčejná rýma, viróza, angína nebo chřipka. Pryč s nimi! Který nápoj maximálně eliminuje rizika a včas vás dostane z toho nejhoršího? Má zelenou barvu a je z mixéru...

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Každý ví, že nachlazení čia jiné virózy by se měly podchytit včas. Když cítíte první známky nemoci, je vhodné zvolnit, dopřát si klidový režim a uvařit bylinné čaje. Mezi ty nejvhodnější patří černý rybíz, lipový květ, černý bez, podběl, máta, bazalka, mateřídouška nebo třeba heřmánek. Známým pomocníkem v boji proti virům je pochopitelně i mocný zázvor. Málokdo však ví, že kromě silně léčivých bylinek existuje i jistý zelený nápoj, který je na nemoci „jako ďas“. Co všechno k jeho přípravě budete potřebovat?

Mocná kombinace potravin

1 šálek pomerančové šťávy (v případě potřeby i více), 1 lžičku medu nebo podle chuti, 1 lžičku chia nebo mletého lněného semínka, 1/2 šálku natrhaných listů kapusty nebo špenátu, 1 banán nakrájený na čtvrtky, 1 malé jablko nakrájené na kousky a 1 šálek pokrájeného manga nebo ananasu. Instrukce jsou přitom nesmírně jednoduché.

V mixéru zkombinujte všechny ingredience, přičemž je přidávejte v uvedeném pořadí. Zpracujte do hladkého stavu. Pokud se vám koktejl zdá příliš hustý, můžete přidat trochu pomerančového džusu. Nalijte do dvou sklenic a podávejte. Pijte do zlepšení stavu. A proč to zabírá?

Vitaminy, minerály a síla přírody

Pomeranč posiluje imunitní systém a zvyšuje schopnost bílých krvinek bojovat proti mikroorganismům. Med má silné antibakteriální účinky. Co se týče chia nebo lněných semínek, tak ta posilují obranyschopnost a zároveň dodávají energii pro boj s nemocemi.

Kapusta obsahuje antioxidanty, jako je kvercetin a kaempferol. Působí tak proti volným radikálům. Je plná vitaminu C (má ho dokonce čtyři a půl krát více než špenát). Když však kapusta není po ruce, špenát to za ni vezme. Naproti tomu banán dodá draslík, jehož zásoby se často při onemocnění a vysoké horečce vyčerpávají. Ovšem jablko také není jen tak obyčejné. Působí proti infekcím, má detoxikační a regenerační účinky. Mango uklidňuje nervy a disponuje močopudným účinkem, čili odbourává škodlivé látky a stará se o jejich vyloučení z těla. Takže do dna!

Autor článku: Lenka Šmídová