Chraňte hlavu
Ať už si budete lyžařskou helmu půjčovat nebo kupovat, sáhněte po takové, která chrání vaši hlavu po celém jejím obvodu, včetně uší a brady. Lyžování bez helmy je nezodpovědné.
„Helma musí na hlavě dobře sedět. Jenom takto může chránit před lehkými úrazy, ale také před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků,“ upozorňuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, která se zabývá i sportovní medicínou.
Myslete i na páteř
Ani kvalitní lyžařská helma však není všespásné řešení. Nezabrání totiž úrazům páteře, ke kterým často dochází při prudkém nárazu. Není proto od věci, když si na hory přibalíte rovněž páteřní pás, který ocení vedle sjezdových lyžařů také snowboardisté. Budete tak chránit nejen svoji páteř, ale také ledviny. Některé protektory navíc brání i před zraněním klíčních kostí a hrudního koše.
„Ochranu si však zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k zpřetrhání kolenních vazů,“ varuje Michaela Tomanová.
Nepodceňte vázání
Předtím, než vyrazíte na hory, svěřte svoji lyžařskou výbavu odborníkům z lyžařského servisu a nechte si ji seřídit. Zvláště důležité je správná funkce vázání, které by mělo vyhazovat jak ve špičce, tak na patě, a to do všech směrů.
Nedotahujte ani nepovolujte si vázání sami. Pokud vám lyže nevypne v ten správný moment, i v tomto případě riskujete přetrhání kolenních vazů nebo pohmoždění kyčlí.
Zdroj: TZ Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí