Zdraví, 6. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Hormonální antikoncepce je vysoce účinná a relativně snadná metoda kontroly početí. Její užívání však může ovlivňovat nejen samotné početí, ale také sportovní výkon či nabírání svalů. Pravda, nebo lež?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Moderní antikoncepce je prý nebezpečná

Podle většiny odborníků nepředstavuje současná hormonální antikoncepce (HA) žádné nebezpečí, je šetrná a naprosto spolehlivá. Mimo to je zcela nesrovnatelná s vůbec první antikoncepční pilulkou, která byla schválena v roce 1960 ve Spojených státech amerických a která obsahovala takové množství hormonů, že ženám způsobovala nemalé problémy. I přesto se kolem dnešní moderní hormonální antikoncepce točí celá řada mýtů.

Většina z nich není založena na pravdě či ověřených faktech, ale to neznamená, že HA nemá na ženské tělo žádný dopad. „Některé ženy mohou na hormonální antikoncepci reagovat citlivěji, ať už jsou to bolesti prsou, nevolnost nebo mírné přibírání na váze či spíše zavodňování,“ říká hlavní trenérka Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours. V zápětí však dodává, že zdravotní stav by měl vždy zhodnotit ošetřující lékař či gynekolog.

Když já po antikoncepci tloustnu!

Jak už zmínila trenérka Tereza Kompánková, hormonální antikoncepce může způsobit mírné přibírání na váze. Čím je to způsobeno? Viníkem mohou být gestageny neboli progestiny, které tvoří skupinu ženských pohlavních hormonů a prokazatelně zvyšují chuť k jídlu. „To se samozřejmě může projevit přibíráním na váze, nicméně většina současných antikoncepčních prostředků jich neobsahuje dost na to, aby přibírání na váze nějakým závratným způsobem podpořily,“ tvrdí Tereza Kompánková a dodává, že velice často je skutečnou příčinou přibírání na váze změna v jídelníčku či celkovém množství pohybu.

Dalším důvodem toho, proč vám po užívání HA začala stoupat ručička na váze, může být zadržování vody. V některých lécích se totiž může ve větší míře nacházet estrogen, který způsobuje zadržování vody v organismu. Zkonzultujte proto se svým gynekologem, v jakém množství se ve vámi užívané HA tento hormon nachází. Případně můžete požádat o laboratorní vyšetření zaměřené na množství estrogenu v krvi.

Brání hormonální antikoncepce hubnutí?

Tvrdíte, že nelze užívat HA a zároveň hubnout? Pokud nemáte zdravotní problémy, ať už spojené s užíváním hormonální antikoncepce či jakékoliv jiné, neexistuje důvod, proč byste nemohla začít hubnout.

„Základem je mít správně nastavený jídelníček, díky kterému snáze překonáte i případné chutě na sladké, které se mohou při užívání HA objevit,“ vysvětluje trenérka Tereza Kompánková a dodává, že v kombinaci s pravidelným pohybem dosáhnete skvělých výsledků už během 2–3 měsíců.

A co když chci nabrat svaly?

Nabírání svalové hmoty je pro ženy obecně obtížnější než pro může. A to není řeč o žádném enormním nárůstu svalů či postavě ženského Hulka. „Pro některé ženy je obtížné získat alespoň jemný svalový tonus a hezky tvarované pevné křivky. Obalit ženské tělo svalem zkrátka vyžaduje dřinu, píli a silnou vůli,“ říká trenérka Tereza Kompánková. Pokud tedy o mírně svalnaté tělo jako žena usilujete, nejspíš vás nepotěší informace, že v této souvislosti není užívání hormonální antikoncepce příliš nápomocné. Spíše naopak.

Velice zjednodušeně. Pokud neužíváte HA a pravidelně menstruujete, tak okolo čtrnáctého dne cyklu, kdy začíná ovulace, je na vrcholu produkce testosteronu a estradiolu, přičemž testosteron u žen řídí (stejně jako u mužů) jejich sexuální apetit, ovlivňuje náladu a energii. Pokud však užíváte antikoncepci, ke zvýšení hladiny testosteronu v průběhu ovulace nedochází. Je-li hladina testosteronu nízká, může to mít negativní dopad nejen na kvalitu sexuálního života či náladu, ale i budování svalů.

Na sportovní výkon HA vliv nemá: Pravda, nebo lež?

Pokud je HA schopna ovlivnit v negativním směru nárůst svalové hmoty, znamená to, že má podobný vliv i na sportovní výkon? Ačkoliv hladiny pohlavních hormonů zasahují v organismu do metabolismu živin a ovlivňují i množství svalové hmoty a tělesného tuku, tak z hlediska sportovní výkonnosti jde o zanedbatelné odchylky. Co to znamená?

Že výkonnost žen užívajících hormonální antikoncepci může být mírně snížena, avšak v praxi je tento vliv pouze minimální. Nejsou známy ani žádné studie, které by snížený sportovní výkon při užívání HA potvrzovaly. Fitness trenérka Tereza Kompánková na závěr dodává, že každá žena by měla vnímat signály svého těla: „Pokud se vyskytnou zdravotní potíže, začnete nadměrně přibírat nebo se budete cítit dlouhodobě unavená a bez energie, zahrňte užívání hormonální antikoncepce do možných příčin.“

Autor článku: Petra Chmelová