Hormonální antikoncepce je všeobecně považovaná za nejspolehlivější způsob ochrany před nechtěným otěhotněním a jen v uplynulém roce ji v České republice užívala téměř každá druhá žena ve věku 18 až 24 let. O antikoncepci přitom častokrát žádají gynekology i matky pro svoje dcery, a to hned po příchodu první menstruace.
„Antikoncepce má svoje benefity i rizika, o kterých by měla být každá pacientka poučená. Pokud jde o mladá děvčata, rozhodně je vhodné nechat vyvinout a stabilizovat hormonální systém. V případě brzkého nasazení, záhy po nástupu puberty, jsou v dospělosti častější poruchy cyklu,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka pražské kliniky asistované reprodukce.
Bez menstruace
Další riziko, které přináší velmi brzké a následně dlouhodobé užívání antikoncepce, je falešný pocit pravidelnosti „menstruace“, která ale při hormonální regulaci cyklu není skutečná.
„Studie neprokázaly negativní vliv absence menstruace z důvodu užívání antikoncepce, a v některých případech – např. při endometrióze – je tento jev dokonce žádoucí. Faktem ale je, že ženy užívající antikoncepci často už od 15 let nemají možnost zjistit, jestli jejich cyklus je pravidelný, a tedy zda jim nehrozí problémy s neplodností,“ upozorňuje lékařka.
Oddalování mateřství
Zodpovědný přístup k plánování rodičovství tak nelze zúžit jen na jeho oddálení. Podle statistik už průměrný věk českých prvorodiček překročil hranici 30 let.
„Stejně tak roste i průměrný věk našich pacientek podstupujících léčbu s vlastními vajíčky. Ten byl vloni 41,5 roku, což naznačuje, že situaci páry začínají řešit pozdě,“ konstatuje MUDr. Hana Višňová a pokračuje: „Antikoncepce může být komfortním a spolehlivým nástrojem plánování rodičovství, ale v žádném případě není prostředkem k zachování plodnosti, která po 35. roku života prudce klesá. A tak i navzdory tomu, že během užívání antikoncepce nedochází k dozrávání ani uvolňování vajíček, ty každým rokem stárnou a jejich kvalita klesá, čímž klesá i šance na přirozené otěhotnění.“
Ideální věk ženy pro početí se podle odborníků pohybuje okolo 20. až 25. roku života. Přeceňovat nelze ani mužskou plodnost. „Obecně se říká, že problém bývá ve 40 procentech případů na straně ženy, ve stejném počtu na straně muže a ve 20 procentech případů je problém u obou partnerů,“ dodává MUDr. Hana Višňová.
Zdroj: TZ IVF Cube