Zdraví, 14. 8. 2023

Foto: Shutterstock

Léto už se nezadržitelně blíží a pro mnohé tak přichází i doba, kdy se začínají více opalovat. Jak ale správně svoji pokožku připravit na letní záření? Pomohou doplňky stravy? A jak se ochránit před pigmentovými skvrnami?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na nejčastější otázky spojené s příchodem léta a péčí o pokožku odpovídá dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Pomáhají doplňky stravy k lepšímu opálení?

 Neexistují spolehlivé důkazy o výrazném efektu vitaminových doplňků pro podporu opálení nebo ochranu před slunečním záření.

„Zde se uplatňují výhradně ochranné opalovací krémy s SPF faktorem. Tradičně se prodávají doplňky s karotenoidy, z nichž je neznámější beta-karoten. Ty nás nedokážou spolehlivě ochránit před UV zářením, ale při pravidelné konzumaci dlouhodobě zabarví kůži do mírně zlatavého nádechu, který je hodnocen jako více atraktivní než kůže světlá. Další práce ukazují, že lidé toto zbarvení esteticky preferují i před klasickým opálením. Strava bohatá na ovoce a zeleninu je zdrojem řady těchto karotenoidů,“ říká MUDr. Jan Kučera.

Takže dosáhnout atraktivnějšího zbarvení kůže můžeme pravidelných příjmem ovoce a zeleniny.

Zvyšuje spálení od slunce rakovinu kůže?

Sluneční záření nám pomáhá metabolizovat vitamin D, ale zároveň má UV záření vliv na poškozování kůže, jehož důsledkem je předčasné stárnutí a vznik kožních nádorů. Takže obecně je pro nás nejlepší se před sluncem chránit krémem s UV faktorem.

Vždy je podle MUDr. Kučery nutné vyvarovat se začervenání a bolestivosti nebo svědění kůže po pobytu na slunci. To je známka, že jsme vystavili naši kůži prostředí, před kterým nebyla dostatečně chráněna vlastní pigmentací nebo opalovacím krémem s SPF faktorem. Každé spálení dlouhodobě zvyšuje šanci na vznik kožních nádorů. Takže je vždy nutné postupovat opatrně v létě nebo i na jaře a chránit se SPF faktorem, abychom se nespálili.

I u lidí, kteří se opalují dobře, je nutné začít s pobytem na slunci zvolna, abychom dali čas kůži vytvořit si ochrannou pigmentaci. Ale i lidé, co se opalují dobře, by měli užívat krémy s SPF faktorem, speciálně při delším pobytu na slunci.

Jak chránit děti?

Nesmíme samozřejmě zapomínat na nutnost důsledné sluneční ochrany u dětí! Studie prokázaly, že riziko vzniku rakoviny kůže (zejména nebezpečného melanomu) častě vzniká po spálením kůže nebo nadměrném opalování v dětském věku, varuje dermatolog.

Kůže má paměť a melanom se může objevit i několik let po spálení na slunci. Dětská kůže je nezralá a neumí se UV záření bránit a vzniká velké riziko kožních nádorů v dětském i dospělém věku. Děti proto musíme chránit nejvíce.

Jedno spálení ještě nemusí způsobit vznik kožního nádoru, ale při častém spálení pokožky si zahráváme se zdravím. Děti proto chraňte krémy s vysokým SPF faktorem.

Je možné zabránit pigmentovým skvrnám?

Mnohé trápí pigmentové skvrny. Často pak ženy. Jak tomu můžeme zabránit?

„I zde se uplatňuje ochrana před sluncem. Pravidelná aplikace krému nebo make-upu s vysokým faktorem 50+ umožní pleti postupně vyblednout. Dále lze projevy ošetřovat bělícími krémy, chemickým peelingem nebo frakčním laserem. Obecně jsou ale pigmentace v obličeji u žen často svízelným problémem a platí zde, že je nejlépe se vzniku pigmentací bránit preventivní ochranou před sluncem. Máte-li pigmentové skvrny, je v létě určitě naprosto nutná ochrana před sluncem krémy s vysokým SPF faktorem, tedy SPF50,“ vysvětluje MUDr. Jan Kučera a dodává: „Lentigo solaris je pro řadu pacientů nepříjemnou kožní změnou, ale jedná se o čistě estetickou záležitost. Zdravotní důsledek je pouze ten, že vznik lentig poukazuje na citlivou kůži, která už nasbírala za život určitě množství UV záření. A je vždy vhodné pacienty s těmito projevy pečlivě dermatologicky vyšetřit a vyloučit zdravotně riziková znaménka.“

Autor článku: Lenka Šmídová