Zdraví, 21. 2. 2023

Foto: Redakce

MSM, taktéž známý jako methylsulfonylmethan, je doplněk stravy, který se využívá k léčbě široké škály zánětů a onemocnění. Tato sloučenina obsahující síru se přirozeně vyskytuje v rostlinách, zvířatech a lidech. Laboratoře nám však dovolují si tuto látku vyrobit a z ní poté vytvářet výživové doplňky ve formě prášků nebo kapslí. „Látka MSM je hojně využívaná v alternativní medicíně a lidmi, kteří vyhledávají přírodnější způsoby, jak posílit imunitu, zmírnit záněty a zbavit se bolesti kloubů,“ říká úvodem propagátor zdravého životního stylu David Buchta.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pojďme se podívat na 6 benefitů této látky.

Zapomeňte na bolest kloubů

Jedním z nejvyužívanějších způsobů MSM je snížení bolesti svalů a kloubů. Tato látka prospívá osobám s degenerací kloubů, která je častou příčinou bolesti kolen, zad, rukou a kyčlí. Degenerace kloubů může negativně ovlivnit kvalitu vašeho života tím, že omezuje váš pohyb a mobilitu. MSM prokazatelně snižuje zánět v těle a brání tak rozpadu chrupavky a pružné tkáně, která chrání konce kostí v kloubech.

Buďte po cvičení fit

Během vyčerpávajícího cvičení dochází k poškození svalů a zvýšení oxidačního stresu. To způsobuje, že sportovci pociťují svalové bolesti, které mohou bránit sportovnímu výkonu či tréninku. MSM dokáže snížením zánětu a oxidačního stresu přirozeně urychlit regeneraci svalů po intenzivním cvičení.

Netrapte se s artritidou

Artritida je běžné zánětlivé onemocnění, které způsobuje bolest, ztuhlost a omezený rozsah pohybu kloubů. Jelikož má MSM silné protizánětlivé účinky, často se používá jako přírodní alternativa k lékům na potlačení příznaků spojených právě s artritidou. Kromě toho může zvýšit účinnost dalších běžných doplňků stravy používaných k její léčbě, jako je glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kyselina boswelová.

Zbavte se alergie

Alergická rýma je alergická reakce, která způsobuje příznaky, jako je slzení očí, kýchání, svědění a ucpaný nos. Mezi běžné spouštěče alergické rýmy patří například zvířecí srst, pyl a plísně. Po kontaktu s alergenem se uvolňuje mnoho zánětlivých látek, jako jsou prostaglandiny a cytokiny, což vede k zmíněným nepříjemným příznakům.

MSM zmírňuje příznaky alergické rýmy tím, že snižuje zánět a inhibuje uvolňování cytokinů a prostaglandinů,“ vysvětluje David Buchta.

Posilte si imunitu

Váš imunitní systém je specializovaná síť tkání, buněk a orgánů, která chrání vaše tělo před nemocemi a chorobami. Tento systém může být oslaben například stresem, nemocí, špatnou stravou, nedostatečným spánkem nebo nedostatkem aktivity. Sloučeniny síry, které se vyskytují v MSM, hrají důležitou roli ve zdraví vašeho imunitního systému. Kromě toho se podílí na tvorbě glutathionu, hlavního antioxidantu vašeho těla. Dostatečná hladina glutathionu je zásadní pro celkové zdraví a funkci vašeho imunitního systému.

Dbejte o svůj keratin

Keratin je bílkovina, která je hlavní strukturní složkou vlasů, kůže a nehtů. Obsahuje vysoké množství aminokyseliny cysteinu obsahující síru. Proto spálené vlasy vydávají charakteristický sirný zápach. MSM dokáže být prospěšný pro zdraví pokožky tím, že působí jako donor síry pro keratin. To pomáhá snižovat záněty, které mohou poškozovat kožní buňky a způsobovat známky předčasného stárnutí, jako jsou vrásky. Dokonce může zmírnit příznaky problematických kožních onemocnění, jako je rosacea, která způsobuje zarudnutí, podráždění a záněty kůže.

Další info: Health Benefits of MSM; Methylsulfonylmethane (MSM)

Autor článku: Lenka Šmídová